MENU
zdravy-zivot

Jedno z najabsurdnejších medicínskych zistení: Prečo pukáte kĺbmi? Objasní rovnica

Počujete pri takomto pohybe zvuk alebo nie? Prezradí to čosi o vašich útrobách.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Jedno z najabsurdnejších medicínskych zistení: Prečo pukáte kĺbmi? Objasní rovnica

Leziete úmyselným pukaním hánok len na nervy alebo aj do náruče artrózy?

Aj vy neznášate praskanie prstov, ktoré sa vám ozýva za ušami v autobuse alebo doma pred telkou z vedľajšieho kresla? Ťažko pochopiť, čo niekoho k zlozvyku vedie. Vedci už dávnejšie zistili, že prenikavo chrumkavá šupa pripomínajúca lámanie kostí v skutočnosti priamo s kosťami nesúvisí. „K puknutiu dôjde, ak sa natiahnu prsty kĺbov. Obklopuje ich kapsula naplnená kvapalinou. Je z plynov, väčšinou dusíka, a slúži ako mazivo. Keď si prst vytiahnete z kĺbu alebo ním prasknete, kapsulu natrhnete a tlak v kvapaline znížite. To je zvuk, ktorý počuť,“ vysvetľuje chiropraktik Ryan Curda zo San Diega.

Vaše kĺby trpia! 10 denných návykov, ktorými si spôsobujete bolesť

Matematika bublín

Kanaďania si dali tú námahu, že pukanie hánkami skúmali magnetickou rezonanciou. Dospeli k záveru, že za zvuk v skutočnosti nemôže prasknutie bubliny, ale vytvorenie tlaku rýchlym oddelením bubliny a kĺbu. Ešte viac presnosti do krehkej záležitosti pridali vedci z francúzskej École polytechnique. Povedali by ste, že to, ako často vám kĺby rupnú, sa dá spočítať rovnicou? Matematika praskajúcich bublín podľa Abdula Barakata spočíva v zrátaní zmeny tlaku v tekutine, keď sa kĺby roztiahnu, ďalej nafúknutia a spľasnutia bubliny a následnej ďalšej zmeny tlaku. Zložité? Stačí rozumieť jednému: kĺby sú po celý čas v bezpečí. Zároveň to vysvetľuje, prečo niekto prstami prasknúť nedokáže. „Priestor medzi kĺbmi má príliš veľký,“ vysvetľuje Barakat, že tlak sa nemá kde vytvoriť.

Zlomíte?

Zdá sa však, že ak zlozvyk nepotrestajú vyčítavé pohľady okolia, už nič. Domnienky, že by takáto prstová gymnastika viedla k artróze či artritíde, zatiaľ žiadne vedecké štúdie nepotvrdili. „Praskanie pri manipulácii s kĺbmi rúk, keď vo výstelke vzniknú bubliny v dôsledku podtlaku, je normálne. Na artrózu poukazuje praskanie z pohybu vznikajúceho trením zmenených kostných štruktúr,“ vysvetľuje reumatológ profesor MUDr. Ivan Rybár. Ak teda pri vyťahovaní prstov necítite bolesť, kĺby nie sú opuchnuté ani červené, môžete byť pokojní. Každopádne, aspoň štipku zdravého rozumu. Násilné a opakované namáhanie kĺbov obťažuje minimálne vašu spoločnosť. A hoci telu neškodí, ani mu nepomáha.

Čítajte aj: Ohrození tridsiatnici: Artróza ničí kĺby čoraz mladším ročníkom

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor