Aj vy neznášate praskanie prstov, ktoré sa vám ozýva za ušami v autobuse alebo doma pred telkou z vedľajšieho kresla? Ťažko pochopiť, čo niekoho k zlozvyku vedie. Vedci už dávnejšie zistili, že prenikavo chrumkavá šupa pripomínajúca lámanie kostí v skutočnosti priamo s kosťami nesúvisí. „K puknutiu dôjde, ak sa natiahnu prsty kĺbov. Obklopuje ich kapsula naplnená kvapalinou. Je z plynov, väčšinou dusíka, a slúži ako mazivo. Keď si prst vytiahnete z kĺbu alebo ním prasknete, kapsulu natrhnete a tlak v kvapaline znížite. To je zvuk, ktorý počuť,“ vysvetľuje chiropraktik Ryan Curda zo San Diega.
Vaše kĺby trpia! 10 denných návykov, ktorými si spôsobujete bolesť
Matematika bublín
Kanaďania si dali tú námahu, že pukanie hánkami skúmali magnetickou rezonanciou. Dospeli k záveru, že za zvuk v skutočnosti nemôže prasknutie bubliny, ale vytvorenie tlaku rýchlym oddelením bubliny a kĺbu. Ešte viac presnosti do krehkej záležitosti pridali vedci z francúzskej École polytechnique. Povedali by ste, že to, ako často vám kĺby rupnú, sa dá spočítať rovnicou? Matematika praskajúcich bublín podľa Abdula Barakata spočíva v zrátaní zmeny tlaku v tekutine, keď sa kĺby roztiahnu, ďalej nafúknutia a spľasnutia bubliny a následnej ďalšej zmeny tlaku. Zložité? Stačí rozumieť jednému: kĺby sú po celý čas v bezpečí. Zároveň to vysvetľuje, prečo niekto prstami prasknúť nedokáže. „Priestor medzi kĺbmi má príliš veľký,“ vysvetľuje Barakat, že tlak sa nemá kde vytvoriť.
Zlomíte?
Zdá sa však, že ak zlozvyk nepotrestajú vyčítavé pohľady okolia, už nič. Domnienky, že by takáto prstová gymnastika viedla k artróze či artritíde, zatiaľ žiadne vedecké štúdie nepotvrdili. „Praskanie pri manipulácii s kĺbmi rúk, keď vo výstelke vzniknú bubliny v dôsledku podtlaku, je normálne. Na artrózu poukazuje praskanie z pohybu vznikajúceho trením zmenených kostných štruktúr,“ vysvetľuje reumatológ profesor MUDr. Ivan Rybár. Ak teda pri vyťahovaní prstov necítite bolesť, kĺby nie sú opuchnuté ani červené, môžete byť pokojní. Každopádne, aspoň štipku zdravého rozumu. Násilné a opakované namáhanie kĺbov obťažuje minimálne vašu spoločnosť. A hoci telu neškodí, ani mu nepomáha.
Čítajte aj: Ohrození tridsiatnici: Artróza ničí kĺby čoraz mladším ročníkom