MENU
zdravy-zivot

Proti rakovine aj srdcovo-cievnych chorobám stačí robiť jednu vec. Lekár radí

Počet centimetrov okolo pása je priamo úmerný chorobám, ktoré si môžete vykoledovať.
Zdravý život

Proti rakovine aj srdcovo-cievnych chorobám stačí robiť jednu vec. Lekár radí

Kardiovaskulárne a onkologické ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete. Tieto dve skupiny ochorení majú významný spoločný znak. Dokážeme proti ním bojovať včasnou prevenciou.

Na Slovensku dnes ťažko nájdeme rodinu, v ktorej sa nikto nestretol s rakovinou alebo kardiovaskulárnym ochorením.  Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Prvou sú kardiovaskulárne ochorenia.

Najčastejšie ochorenia

Ktoré srdcovo-cievne a onkologické ochorenia sú najčastejšie? Zhrnul ich kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan Majerčák: „Srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda - ľudovo povedané porážka, ischemický syndróm dolných končatín, čiže zúženie až uzáver artérií na dolných končatinách a z rebríčka onkologických ochorení u oboch pohlaví sú to nádory tráviaceho traktu, hlavne hrubého čreva, u žien rakovina krčka maternice a rakovina prsníka, u mužov rakovina prostaty.“

Prevencia nad zlato

Prevencia je najlepšia, najúčinnejšia, najlacnejšia, najmenej bolestná cesta, ktorá je spoločná pre obe tieto skupiny diagnóz,“ tvrdí MUDr. Ivan Majerčák. Kardiovaskulárne ochorenia si vyžiadajú ročne viac ako 4 milióny obetí len v Európe. Pritom sa im dá predchádzať.

Preventívne opatrenia sú veľmi podobné pri srdcovo-cievnych ochoreniach aj pri rakovine. „Spomínam si na jednu preventívnu akciu pre laickú verejnosť, ktorú organizoval Spolok medikov. Zastupoval som Ligu proti obezite a hneď vedľa nás mala rozložený stánok Liga proti rakovine. Keď sme si navzájom porovnávali odporúčania, čo by sme mali robiť, zistili sme, že zoznam rizikových faktorov aj odporúčania pre zdravý životný štýl boli takmer identické. Rozdiel v prevencii obezity a rakoviny bolo len vo fajčení. Lebo tuhý fajčiar je väčšinou štíhly. Má však vysoké riziko srdcovo-cievnych ochorení aj rakoviny,“ dodáva MUDr. Ivan Majerčák.

Pozor na cholesterol

Rozšíreným zdravotným problémom nielen u dospelých je aj zvýšená hladina cholesterolu. Podľa údajov z kvantiatívneho výskumu až 72 % Slovákov malo niekedy problémy s cholesterolom. „Zvýšená hladina cholesterolu však nebolí a pacient začne niečo cítiť až keď ten cholesterol napácha v organizme škody a ani potom ten cholesterol nebolí. To, že cholesterol nebolí, je vlastne škoda. Ak by totiž už prvé prejavy poškodenia steny artérií boleli, alebo keby sme dokázali cítiť zvýšenú hladinu cholesterolu, tak by sme sa o to možno začali starať oveľa skôr. Viete, ak máte triesku za nechtom, tak vás to obťažuje a je to problém, ktorý sa snažíte akútne vyriešiť,“ hovorí kardiológ.

Podľa kardiológa by sme sa o hladinu cholesterolu mali zaujímať v čo najskoršom veku. Už u detí je dobré urobiť vyšetrenie hladiny tukov v krvi. Problémy s cholesterolom a s tuhosťou artérií sa totiž nevyskytujú len u dospelých ľudí. K zvýšenej tuhosti artérií dochádza už u dospievajúcich.

Neignorujte rizikové faktory

Na naše artérie však vplýva okrem hladiny cholesterolu množstvo ďalších rizikových faktorov. Ako sa vyjadril MUDr. Ivan Majerčák, sú veľmi podobné faktorom, ktoré vplývajú na vznik rakoviny: „Fajčenie, sedavý životný štýl, neliečený vysoký krvný tlak, zvýšený obvod pása. Čím viac rizikových faktorov, tým skôr dôjde ku poškodeniu steny artérií.“

Pri prevencii je dôležitý zdravý životný štýl. Zvýšený obvod pása súvisí s fyzickou aktivitou, ktorá je pre zdravý organizmus veľmi dôležitá. Fyzická aktivita však nemusí znamenať náročné cvičenie, sprevádzané svalovou bolesťou. Môžu to byť aj pravidelné prechádzky.

Udržať zdravú hladinu cholesterolu pomáhajú aj prírodné zložky. K normálnej hladine cholesterolu prispieva berberín a k správnej látkovej premene homocysteínu prispieva kyselina listová. Podstatnou súčasťou sú aj antioxidanty v podobe jedného z najúčinnejších prírodných antioxidantov, ktorým je astaxantín a koenzýmu Q10. Prírodný výživový doplnok umožňuje prijímať bioaktívne zložky vo vyšších dávkach, než dokážeme získať z bežnej potravy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia