MENU
zdravy-zivot

Jedlom proti RAKOVINE: Týchto 10 antioxidantov by vám nemalo chýbať na tanieri

Healthy,Food,Clean,Eating,Selection:,Fruit,,Vegetable,,Seeds,,Superfood,,Cereal,

Súvisiace témy

Zdravý život

Jedlom proti RAKOVINE: Týchto 10 antioxidantov by vám nemalo chýbať na tanieri

Ktoré potraviny fungujú ako prevencia pred vznikom rakoviny? Pýtali sme sa odborníkov.

Rakovina je jeden z najväčších strašiakov ľudstva. Nikto nemá stopercentný recept, ako túto chorobu liečiť, ale ak sa zameriate na prevenciu, získate šancu jej uniknúť. Športujte, jedzte veľa zeleniny, ovocia a v konzumácii mäsa buďte radšej striedmejší. Ktoré potraviny by ste mali zaradiť do jedálneho lístka?  

 1. Bobule: Jahody, čučoriedky, černice, brusnice a maliny obsahujú kyselinu ellagovú a polyfenoly, ktoré môžu spomaliť rast nádorov a pomôžu znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc, žalúdka alebo ústnej dutiny. Čučoriedky navyše obsahujú veľké množstvo antioxidantov.
 2. Cesnak má antibakteriálne vlastnosti a môže pomôcť napraviť škody v DNA či zastaviť množenie rakovinových buniek.
 3. Koreňová a kapustová zelenina: Brokolica, karfiol, kel, červená repa, mrkva, špargľa, biela reďkovka či kaleráb vám tiež môžu pomôcť. Karfiol môže zvýšiť detoxikačnú kapacitu pečene, reďkovky, brokolica či kvaka obsahujú sulforafanu - sú to silné antioxidanty a likvidujú rakovinové bunky.
 4. Paradajky obsahujú silný antioxidant lykopén a majú vysoký obsah i ďalších antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele.
 5. Kurkumín, ktorý kurkuma obsahuje, zasahuje do bunkovej signalizácie a bráni rastu nádorových buniek aj tvorbe ciev, ktoré nádor vyživujú.
 6. Jablká: Vláknina v jablkách tvorí v tele po skonzumovaní zlúčeniny pomáhajúce v boji proti tvorbe rakovinových buniek. 
 7. Aj biely jogurt so živými baktériami je cenný bojovník. Má antibakteriálne aj protirakovinové účinky, zvyšuje obsah prospešných baktérií v čreve a tým posilňuje imunitný systém.
 8. Ryby by na vašom tanieri tiež nemali chýbať. Množstvo omega-3 nenasýtených mastných kyselín je v nich totiž vysoké.
 9. Otruby sú jedným z najbohatších zdrojov vlákniny. Ich konzumácia môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva.
 10. Zelený čaj: Sušené lístky obsahujú katechín. Chráni bunky pred voľnými radikálmi, ktoré môžu viesť k poškodeniu DNA.

Ako sa ešte môžete pred prepuknutím rakoviny chrániť? Ako by mal vyzerať naozaj zdravý jedálny lístok? Rady a tipy odborníkov prinášame v augustovom čísle mesačníka Zdravie.

Na čo sa môžete v augustovom Zdraví ešte tešiť?

 • Diana Hágerová nám prezradila, ako si užíva materstvo. Prečo rodila ako v americkom filme a ako to bude so svadbou?
 • Ako sa vyspať v teple? Máme pre vás 5 sviežich trikov na spánok v horúčavách.
 • Čo odhalí zápal srdcového svalu? A kto je najviac v ohrozní? 
 • Leto pleti škodí, no zároveň ponúka najviac možností, ako ju omladiť a osviežiť. Čo preto jesť a obmedziť?
 • Svrbí vás medzi prstami? Ak sa problémy nestrácajú, vyhľadajte odborníka. Mykóza sa môže rozšíriť na chodidlo i nechty.
 • Po dni na kúpalisku ste sa zrazu vyhádzali? Možno ste na slnko alergickí.
 • Držte si jazyk! Virálny cvik narovná zuby bez použitia strojčeka, odstráni chrápanie i bolesť chrbtice. Alebo je všetko inak?
zdravie 08/2021zdravie 08/2021
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor