MENU
zdravy-zivot

Jedlom proti RAKOVINE: Týchto 10 antioxidantov by vám nemalo chýbať na tanieri

Healthy,Food,Clean,Eating,Selection:,Fruit,,Vegetable,,Seeds,,Superfood,,Cereal,
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Jedlom proti RAKOVINE: Týchto 10 antioxidantov by vám nemalo chýbať na tanieri

Ktoré potraviny fungujú ako prevencia pred vznikom rakoviny? Pýtali sme sa odborníkov.

Rakovina je jeden z najväčších strašiakov ľudstva. Nikto nemá stopercentný recept, ako túto chorobu liečiť, ale ak sa zameriate na prevenciu, získate šancu jej uniknúť. Športujte, jedzte veľa zeleniny, ovocia a v konzumácii mäsa buďte radšej striedmejší. Ktoré potraviny by ste mali zaradiť do jedálneho lístka?  

 1. Bobule: Jahody, čučoriedky, černice, brusnice a maliny obsahujú kyselinu ellagovú a polyfenoly, ktoré môžu spomaliť rast nádorov a pomôžu znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc, žalúdka alebo ústnej dutiny. Čučoriedky navyše obsahujú veľké množstvo antioxidantov.
 2. Cesnak má antibakteriálne vlastnosti a môže pomôcť napraviť škody v DNA či zastaviť množenie rakovinových buniek.
 3. Koreňová a kapustová zelenina: Brokolica, karfiol, kel, červená repa, mrkva, špargľa, biela reďkovka či kaleráb vám tiež môžu pomôcť. Karfiol môže zvýšiť detoxikačnú kapacitu pečene, reďkovky, brokolica či kvaka obsahujú sulforafanu - sú to silné antioxidanty a likvidujú rakovinové bunky.
 4. Paradajky obsahujú silný antioxidant lykopén a majú vysoký obsah i ďalších antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele.
 5. Kurkumín, ktorý kurkuma obsahuje, zasahuje do bunkovej signalizácie a bráni rastu nádorových buniek aj tvorbe ciev, ktoré nádor vyživujú.
 6. Jablká: Vláknina v jablkách tvorí v tele po skonzumovaní zlúčeniny pomáhajúce v boji proti tvorbe rakovinových buniek. 
 7. Aj biely jogurt so živými baktériami je cenný bojovník. Má antibakteriálne aj protirakovinové účinky, zvyšuje obsah prospešných baktérií v čreve a tým posilňuje imunitný systém.
 8. Ryby by na vašom tanieri tiež nemali chýbať. Množstvo omega-3 nenasýtených mastných kyselín je v nich totiž vysoké.
 9. Otruby sú jedným z najbohatších zdrojov vlákniny. Ich konzumácia môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva.
 10. Zelený čaj: Sušené lístky obsahujú katechín. Chráni bunky pred voľnými radikálmi, ktoré môžu viesť k poškodeniu DNA.

Ako sa ešte môžete pred prepuknutím rakoviny chrániť? Ako by mal vyzerať naozaj zdravý jedálny lístok? Rady a tipy odborníkov prinášame v augustovom čísle mesačníka Zdravie.

Na čo sa môžete v augustovom Zdraví ešte tešiť?

 • Diana Hágerová nám prezradila, ako si užíva materstvo. Prečo rodila ako v americkom filme a ako to bude so svadbou?
 • Ako sa vyspať v teple? Máme pre vás 5 sviežich trikov na spánok v horúčavách.
 • Čo odhalí zápal srdcového svalu? A kto je najviac v ohrozní? 
 • Leto pleti škodí, no zároveň ponúka najviac možností, ako ju omladiť a osviežiť. Čo preto jesť a obmedziť?
 • Svrbí vás medzi prstami? Ak sa problémy nestrácajú, vyhľadajte odborníka. Mykóza sa môže rozšíriť na chodidlo i nechty.
 • Po dni na kúpalisku ste sa zrazu vyhádzali? Možno ste na slnko alergickí.
 • Držte si jazyk! Virálny cvik narovná zuby bez použitia strojčeka, odstráni chrápanie i bolesť chrbtice. Alebo je všetko inak?
zdravie 08/2021zdravie 08/2021
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor