MENU
zdravy-zivot

Najlepšie potraviny proti NÁDCHE. Tento trik vás zachráni pred cesnakovým zápachom!

Happy,Machine,With,Garlic,In,Hand,Smiles,And,Shows,Thumb

Súvisiace témy

Zdravý život

Najlepšie potraviny proti NÁDCHE. Tento trik vás zachráni pred cesnakovým zápachom!

Ak vás prepadla nádcha a uprednostňujete domácu liečbu, upravte si stravu. Nechcete okolo seba šíriť cesnakový zápach? Bol by v tom čert, aby aj proti tomu neexistoval účinný trik.

Do jedálnička si pridajte koreniny, čili papričky, zázvor, cibuľu a iné osvedčené potraviny.

Recepty na hrdlo

Keď vás už škriabe v hrdle, kloktajte vlažnou slanou vodou alebo do nej nakvapkajte rastlinnú tinktúru či kvapky z lekárne. Proti kašľu pomáha cibuľový odvar. Osvedčené je céčko, či už vo forme čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy, šumivých tabliet, alebo kapsúl, ktoré sa môžu kombinovať so zinkom. Zázraky robí propolis, najlepšie od včelára.

Nedáte dopustiť na cesnak?

Strúčik nepohryzte, ale nakrájajte ho na drobné kúsky a tie zapite čajom. Nebude ho z vás cítiť. Pite veľa tekutín, napríklad lipový, šalviový či zázvorový zápar. Môžete si ich ochutiť citrónom a medom, ak naň nie ste alergickí. Med však nekvapkajte do horúceho nápoja, znehodnotili by ste jeho antibakteriálne účinky.

Garlic,Tea,With,GarlicGarlic,Tea,With,Garlic
Zdroj: Shutterstock

Pri intolerancii potravín 

„Ľudia s potravinovými intoleranciami by mali byť opatrní pri domácich receptoch s chrenom, mätou, citrónom, cesnakom, eukalyptom a ďalšími potravinami,“ varuje imunológ Martin Lešťan.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor