MENU
zdravy-zivot

Kovidu sa možno nevyhnete, ale priebeh ovplyvniť môžete. Viete ako?

Masked,Woman,Makes,Stopping,Hand,Gesture.,Influencer,Girl,Blogger,In
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kovidu sa možno nevyhnete, ale priebeh ovplyvniť môžete. Viete ako?

O tom, že vyvážená a racionálna strava je zdraviu prospešná, nepochybuje nikto. Do určitej miery ňou viete ovplyvniť aj priebeh ochorení, aj takého, ako je COVID-19. Ktoré sú tie správne potraviny?

Vegáni a pescetariáni majú výhodu

Vegáni a pescetariáni sú zdravší a vitálnejší.Vegáni a pescetariáni sú zdravší a vitálnejší.
Vegáni a pescetariáni sú zdravší a vitálnejší.
Zdroj: Shutterstock

Rastlinná strava s prevahou zeleniny, ovocia, strukovín, obilnín a nenasýteným tukov je základom zdravého stravovania. Vegáni, ktorí nejedia mäso a živočíšne produkty, bývajú všeobecne zdravší, vitálnejší a menej často trpia chronickými ochoreniami. Ale nielen oni, ale aj pescetariáni, skupina ľudí, ktorá sa zaraďuje k vegetariánom, ale konzumujú ryby. Tie vďaka vysokému obsahu bielkovín a omega-3 mastných kyselín znižujú riziko kardiovaskulárnych chorôb, mŕtvice, cukrovky, Alzheimerovej choroby, zmierňujú prejavy depresie, sú bohatým zdrojom vitamínu D, chránia zrak a zlepšujú kvalitu spánku. Čo ešte viac dodať, iba to, že prospievajú k zlepšeniu celkového zdravotného stavu a vitalite organizmu.

Možno ste sa nedozvedeli nič prevratné, ale zaujímavá je pozorovacia štúdia, v ktorej sledovali zdravotníkov v 6 krajinách počas kovidovej pandémie. Vedci vyslovili hypotézu, že strava môže zohrávať významnú úlohu pri infekcii, závažnosti symptómov a dĺžke kovidu. Do výskumného experimentu zapojili zdravotníkov, ktorí boli, a stále sú často vystavení pacientom s ochorením COVID-19. Na základe online prieskumu, ktorý trval od júla do septembra 2020, vedci zozbierali informácie o demografických charakteristikách, stravovacích návykoch a ochorení COVID-19 u týchto ľudí. Použili špeciálne logistické modely, na základe ktorých mohli vyhodnotiť súvislosť medzi diétami a kovidom, jeho závažnosťou, priebehom a trvaním.

Vzorku respondentov tvorilo 568 kovid prípadov a 2316 kontrol, čiže osôb, ktoré ochorenie nemali. Spomedzi kovidových pacientov malo 138 účastníkov závažný priebeh. Mierny až veľmi mierny kovid prekonalo 430 z nich. Účastníci štúdie, ktorí uviedli, že dodržiavali vegánsku alebo pescetariánsku diétu, mali menej závažný priebeh ochorenia v porovnaní s účastníkmi, ktorí tieto diéty nedodržiavali. Osoby, ktoré sa stravovali bez obmedzenia a nedodržiavali diétu, mali stredne ťažký až ťažký priebeh ochorenia COVID-19.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor