MENU
zdravy-zivot

Kovidu sa možno nevyhnete, ale priebeh ovplyvniť môžete. Viete ako?

Masked,Woman,Makes,Stopping,Hand,Gesture.,Influencer,Girl,Blogger,In
Zdravý život

Kovidu sa možno nevyhnete, ale priebeh ovplyvniť môžete. Viete ako?

O tom, že vyvážená a racionálna strava je zdraviu prospešná, nepochybuje nikto. Do určitej miery ňou viete ovplyvniť aj priebeh ochorení, aj takého, ako je COVID-19. Ktoré sú tie správne potraviny?

Vegáni a pescetariáni majú výhodu

Vegáni a pescetariáni sú zdravší a vitálnejší.Vegáni a pescetariáni sú zdravší a vitálnejší.
Vegáni a pescetariáni sú zdravší a vitálnejší.
Zdroj: Shutterstock

Rastlinná strava s prevahou zeleniny, ovocia, strukovín, obilnín a nenasýteným tukov je základom zdravého stravovania. Vegáni, ktorí nejedia mäso a živočíšne produkty, bývajú všeobecne zdravší, vitálnejší a menej často trpia chronickými ochoreniami. Ale nielen oni, ale aj pescetariáni, skupina ľudí, ktorá sa zaraďuje k vegetariánom, ale konzumujú ryby. Tie vďaka vysokému obsahu bielkovín a omega-3 mastných kyselín znižujú riziko kardiovaskulárnych chorôb, mŕtvice, cukrovky, Alzheimerovej choroby, zmierňujú prejavy depresie, sú bohatým zdrojom vitamínu D, chránia zrak a zlepšujú kvalitu spánku. Čo ešte viac dodať, iba to, že prospievajú k zlepšeniu celkového zdravotného stavu a vitalite organizmu.

Možno ste sa nedozvedeli nič prevratné, ale zaujímavá je pozorovacia štúdia, v ktorej sledovali zdravotníkov v 6 krajinách počas kovidovej pandémie. Vedci vyslovili hypotézu, že strava môže zohrávať významnú úlohu pri infekcii, závažnosti symptómov a dĺžke kovidu. Do výskumného experimentu zapojili zdravotníkov, ktorí boli, a stále sú často vystavení pacientom s ochorením COVID-19. Na základe online prieskumu, ktorý trval od júla do septembra 2020, vedci zozbierali informácie o demografických charakteristikách, stravovacích návykoch a ochorení COVID-19 u týchto ľudí. Použili špeciálne logistické modely, na základe ktorých mohli vyhodnotiť súvislosť medzi diétami a kovidom, jeho závažnosťou, priebehom a trvaním.

Vzorku respondentov tvorilo 568 kovid prípadov a 2316 kontrol, čiže osôb, ktoré ochorenie nemali. Spomedzi kovidových pacientov malo 138 účastníkov závažný priebeh. Mierny až veľmi mierny kovid prekonalo 430 z nich. Účastníci štúdie, ktorí uviedli, že dodržiavali vegánsku alebo pescetariánsku diétu, mali menej závažný priebeh ochorenia v porovnaní s účastníkmi, ktorí tieto diéty nedodržiavali. Osoby, ktoré sa stravovali bez obmedzenia a nedodržiavali diétu, mali stredne ťažký až ťažký priebeh ochorenia COVID-19.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor