MENU
zdravy-zivot

Priberanie a TIETO zdravotné riziká hrozia z rýchleho jedenia. Prestaňte s tým!

Hltáte za horúca a narýchlo? Koledujete si o problémy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Priberanie a TIETO zdravotné riziká hrozia z rýchleho jedenia. Prestaňte s tým!

To, ako rýchlo jete, rozhoduje o vašom zdraví. Pri rýchlom jedení si jedlo neužijete, len naplníte žalúdok. Navyše vám hrozia aj vážne zdravotné komplikácie.

Vyvážená strava

Je základom života a pevného zdravia. Bez jedla by ste neprežili, a preto je pre správne fungovanie organizmu potrebné prijímať dostatok živín a kalórií. Ale ešte dôležitejšie čo konzumujete a v akom množstve, je aj to, ako jete. Pri hektickom živote nestíhate jesť, stravujete sa nepravidelne, chcete ušetriť čas, a čo je horšie, ak sa k jedlu dostanete, tak ho rýchlo nahádžete do seba a pokračujete v rutinných činnostiach. Na jedlo by ste si mali nájsť čas a vychutnať si ho.

Odborníci z Web MD tvrdia, že od začiatku jedenia trvá približne 20 minút, kým váš mozog vyšle signál, že ste sýti. Pokojné jedenie poskytuje dostatok času na spustenie tohto signálu a pocit sýtosti sa premieta do toho, že zjete menej. Pomalé, sústredené jedenie a dôkladné požutie potravy teda prispieva aj k redukcii hmotnosti.

Čo vám hrozí z rýchleho jedenia? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor