MENU
zdravy-zivot

Jediná bylina, ktorá zmierni aj silnú bolesť nervov. Divozel si natrhajte do zásoby

Divozel je veľká majestátna rastlina. Žltými kvetmi kvitne od júna do augusta.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Jediná bylina, ktorá zmierni aj silnú bolesť nervov. Divozel si natrhajte do zásoby

Aj pre vás sú liečivé bylinky len repík, harmanček či materina dúška? Do zberu iných sa nepúšťate? Ak viete, kde rastie divozel, obohaťte ním svoju domácu lekárničku.

Zber žltých kvetov nie je záležitosť jedného dopoludnia. Kvety sa otvárajú postupne, takže ak každý deň pozbierate desať kvetov z jednej rastliny, o dva týždne ich už máte peknú kôpku. Kvety zbierajte okolo obeda, keď na ne svieti slnko. 

Oplatí sa proti zápalom

Divozel je veľká majestátna rastlina. Žltými kvetmi kvitne od júna do augusta. Sušte ich v dobre vetranej suchej miestnosti. Keď poriadne preschnú, odložte ich na suché tmavé miesto. Zídu sa vám pri liečbe dýchacích ciest. 

Divozel je veľká majestátna rastlina. Žltými kvetmi kvitne od júna do konca augusta.Divozel je veľká majestátna rastlina. Žltými kvetmi kvitne od júna do konca augusta.
Divozel je veľká majestátna rastlina. Žltými kvetmi kvitne od júna do konca augusta.
Zdroj: lsd

 

► zmierňuje: 

  • zápaly priedušiek i pľúc
  • chrapot, 
  • zápal hrtana i hlasiviek
  • bolesť hrdla

uvoľňuje hlieny
zlepšuje vykašliavanie
► Oplatí sa ho piť pri bolestiach nervov a to i takých silných a závažných ako je zápal trojklaného nervu. Zmierňuje i bolesť zubov a uší, ktoré vyvolali nervy. 

Na šálku čaju vám postačí lyžičku sušených kvetov zaliať vriacou vodou. Nechajte odstáť 10 minút a sceďte. Ak si pripravíte silný odvar z troch lyžičiek sušených kvetov, kloktajte ním pri zápaloch v ústnej dutine, boľavom hrdle, strate hlasu, chuti i čuchu. 

Kvety kvitnú postupne, ich zber vám zaberie niekoľko dní.Kvety kvitnú postupne, ich zber vám zaberie niekoľko dní.
Kvety kvitnú postupne, ich zber vám zaberie niekoľko dní.
Zdroj: lsd

Ženy pozor! V čase menštruácie čaj z divozelu nepite, zosilňuje menštruáciu. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor