MENU
zdravy-zivot

Je vhodné popri alergii športovať? Rady a tipy, aby to nebolelo

Športovať môžete i s astmou. Cvičením posilňujete dýchacie svaly. Ak sú v kondícii, pracujú úspornejšie, ako netrénované či ochabnuté svaly.
Zdravý život

Je vhodné popri alergii športovať? Rady a tipy, aby to nebolelo

Intenzívne či prehnané športovanie môže alergiu zhoršiť. Svalová aktivita pri tréningu zvyšuje telesnú teplotu, cirkuláciu krvi, a tým aj pohyb alergénov v organizme. Na šport však nezanevrite.

Pohyb prináša pocit uvoľnenia, odbúrava stres a vďaka endorfínom zvyšuje aj pocit šťastia. Navyše posilňuje imunitný systém a zvyšuje odolnosť organizmu.

Na čo ste alergickí? 

Ešte predtým, ako sa rozhodnete športovať v prírode, podstúpte kožné testy  na alergiu. Vďaka nim presne spoznáte,  a čo ste alergickí a budete sa môcť lepšie brániť. Pod palcom by ste mali mať  aj varovný peľový systém s obsahom  správ o počasí.

Všetko postupne

Pri výbere vhodnej pohybovej aktivity sa poraďte s alergiológom a zvážte svoje možnosti. Ak sa chcete vyhnúť astmatickým komplikáciám, správnou cestou je pripravovať svoje telo na záťaž postupne. Nezabúdajte na strečing a rozohriatie pred každým cvičením. Dôležité je tiež správne nastavenie tréningového plánu. To musí ísť ruka v ruke so schopnosťou vášho organizmu pripraviť sa na narastajúcu intenzitu.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia