MENU
zdravy-zivot

Je vám stále zima? Studené nohy veštia chorobu, týchto 9 nepodceňte

Beautiful,Young,Woman,Or,Girl,Cuddles,And,Hugs,Her,Best

Súvisiace témy

Zdravý život

Je vám stále zima? Studené nohy veštia chorobu, týchto 9 nepodceňte

Neviete sa zahriať ani pod dekou, s troma ponožkami a teplým čajom v ruke? Zbystrite pozornosť. Príčinou zimomravosti môže byť aj ochorenie. O ktoré najčastejšie ide?

Uzimené končatiny sú často znakom ochorenia ciev, problémov s termoreguláciou a vyskytujú sa aj pri hormonálnych problémoch, cukrovke či ochoreniach srdca. Nesprávne prekrvovanie končatín môže spôsobiť aj zablokovaná chrbtica. Zároveň sa spája s anémiou, teda málokrvnosťou či ochorenami štítnej žľazy

Časté bývajú problémy so studenými nohami pri ischemickej chorobe dolných končatín. Ak mávate studené ruky a nohy a nepoznáte príčinu, mali by ste vyhľadať lekára, ktorý vás kompletne vyšetrí. S najväčšou pravdepodobnosťou však nepôjde o nič vážne a zahriať vás pomôže pár jednoduchých trikov. 

Tipy, ako sa zahriať

Ak vás zvykne striasať v stresovej situácii, snažte sa byť čo najviac v pokoji a pravidelne relaxovať. Nič nepokazíte, ak si zaobstaráte prípravky z ginka dvojlaločného, ktoré zlepšujú prietok krvi a ešte „odchytávajú“ voľné radikály. Pomôcť môže aj zázvorový čaj s obsahom éterických olejov, silice a ostrého gingerolu. Zvnútra dobre ohreje aj slepačí vývar. Vedci zistili, že slepačia polievka má naozaj protizápalové účinky, dokáže liečiť bolesti v krku a prečistiť dutiny.

Zahrejete sa aj pri aerobiku, pilatese alebo crossfite. Nepotrebujete ani fitko. Online lekcie či videá z internetu od rôznych trénerov sú dnes samozrejmé. Namiesto sprchy si po cvičení doprajte relax. Zrejme vám už napadlo pripraviť si kúpeľ. Ak doň pridáte pár vhodných byliniek, bude to tutovka. Skúste  tymian, materinu dúšku alebo rozmarín. Po tréningu to bude ideálna kombinácia. 

Podľa čínskej medicíny je dobré v zimnom období konzumovať každé ráno teplé raňajky. Určite nie jogurt z chladničky. Naopak, varené pšeno, mäsový alebo zeleninový vývar či miešané vajíčka vám rozprúdia krv a vyvolajú pocit tepla a pohody.  Rolu hrá aj oblečenie. Voľte radšej voľné a viacero vrstiev ako jeden tesný sveter. 

Toto nie!

Alebo sa pohrávate s myšlienkou na varené víno alebo punč?  Alkohol naozaj rozšíri povrchové cievy, ale problém je v tom, že telo potrebuje na udržanie tepla stiahnuté cievy. Takto si chráni teplotu telesného jadra, ktorá je dôležitejšia ako teplota pokožky. 

Ďalší mýtus sú ponožky na spanie. Paradoxne nohy v teple zabezpečia pokles telesnej teploty. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor