MENU
zdravy-zivot

Je vám stále zima? Studené nohy veštia chorobu, týchto 9 nepodceňte

Beautiful,Young,Woman,Or,Girl,Cuddles,And,Hugs,Her,Best
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Je vám stále zima? Studené nohy veštia chorobu, týchto 9 nepodceňte

Neviete sa zahriať ani pod dekou, s troma ponožkami a teplým čajom v ruke? Zbystrite pozornosť. Príčinou zimomravosti môže byť aj ochorenie. O ktoré najčastejšie ide?

Uzimené končatiny sú často znakom ochorenia ciev, problémov s termoreguláciou a vyskytujú sa aj pri hormonálnych problémoch, cukrovke či ochoreniach srdca. Nesprávne prekrvovanie končatín môže spôsobiť aj zablokovaná chrbtica. Zároveň sa spája s anémiou, teda málokrvnosťou či ochorenami štítnej žľazy

Časté bývajú problémy so studenými nohami pri ischemickej chorobe dolných končatín. Ak mávate studené ruky a nohy a nepoznáte príčinu, mali by ste vyhľadať lekára, ktorý vás kompletne vyšetrí. S najväčšou pravdepodobnosťou však nepôjde o nič vážne a zahriať vás pomôže pár jednoduchých trikov. 

Tipy, ako sa zahriať

Ak vás zvykne striasať v stresovej situácii, snažte sa byť čo najviac v pokoji a pravidelne relaxovať. Nič nepokazíte, ak si zaobstaráte prípravky z ginka dvojlaločného, ktoré zlepšujú prietok krvi a ešte „odchytávajú“ voľné radikály. Pomôcť môže aj zázvorový čaj s obsahom éterických olejov, silice a ostrého gingerolu. Zvnútra dobre ohreje aj slepačí vývar. Vedci zistili, že slepačia polievka má naozaj protizápalové účinky, dokáže liečiť bolesti v krku a prečistiť dutiny.

Zahrejete sa aj pri aerobiku, pilatese alebo crossfite. Nepotrebujete ani fitko. Online lekcie či videá z internetu od rôznych trénerov sú dnes samozrejmé. Namiesto sprchy si po cvičení doprajte relax. Zrejme vám už napadlo pripraviť si kúpeľ. Ak doň pridáte pár vhodných byliniek, bude to tutovka. Skúste  tymian, materinu dúšku alebo rozmarín. Po tréningu to bude ideálna kombinácia. 

Podľa čínskej medicíny je dobré v zimnom období konzumovať každé ráno teplé raňajky. Určite nie jogurt z chladničky. Naopak, varené pšeno, mäsový alebo zeleninový vývar či miešané vajíčka vám rozprúdia krv a vyvolajú pocit tepla a pohody.  Rolu hrá aj oblečenie. Voľte radšej voľné a viacero vrstiev ako jeden tesný sveter. 

Toto nie!

Alebo sa pohrávate s myšlienkou na varené víno alebo punč?  Alkohol naozaj rozšíri povrchové cievy, ale problém je v tom, že telo potrebuje na udržanie tepla stiahnuté cievy. Takto si chráni teplotu telesného jadra, ktorá je dôležitejšia ako teplota pokožky. 

Ďalší mýtus sú ponožky na spanie. Paradoxne nohy v teple zabezpečia pokles telesnej teploty. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor