MENU
zdravy-zivot

Je vám stále zima? Studené nohy veštia chorobu, týchto 9 nepodceňte

Beautiful,Young,Woman,Or,Girl,Cuddles,And,Hugs,Her,Best
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Je vám stále zima? Studené nohy veštia chorobu, týchto 9 nepodceňte

Neviete sa zahriať ani pod dekou, s troma ponožkami a teplým čajom v ruke? Zbystrite pozornosť. Príčinou zimomravosti môže byť aj ochorenie. O ktoré najčastejšie ide?

Uzimené končatiny sú často znakom ochorenia ciev, problémov s termoreguláciou a vyskytujú sa aj pri hormonálnych problémoch, cukrovke či ochoreniach srdca. Nesprávne prekrvovanie končatín môže spôsobiť aj zablokovaná chrbtica. Zároveň sa spája s anémiou, teda málokrvnosťou či ochorenami štítnej žľazy

Časté bývajú problémy so studenými nohami pri ischemickej chorobe dolných končatín. Ak mávate studené ruky a nohy a nepoznáte príčinu, mali by ste vyhľadať lekára, ktorý vás kompletne vyšetrí. S najväčšou pravdepodobnosťou však nepôjde o nič vážne a zahriať vás pomôže pár jednoduchých trikov. 

Tipy, ako sa zahriať

Ak vás zvykne striasať v stresovej situácii, snažte sa byť čo najviac v pokoji a pravidelne relaxovať. Nič nepokazíte, ak si zaobstaráte prípravky z ginka dvojlaločného, ktoré zlepšujú prietok krvi a ešte „odchytávajú“ voľné radikály. Pomôcť môže aj zázvorový čaj s obsahom éterických olejov, silice a ostrého gingerolu. Zvnútra dobre ohreje aj slepačí vývar. Vedci zistili, že slepačia polievka má naozaj protizápalové účinky, dokáže liečiť bolesti v krku a prečistiť dutiny.

Zahrejete sa aj pri aerobiku, pilatese alebo crossfite. Nepotrebujete ani fitko. Online lekcie či videá z internetu od rôznych trénerov sú dnes samozrejmé. Namiesto sprchy si po cvičení doprajte relax. Zrejme vám už napadlo pripraviť si kúpeľ. Ak doň pridáte pár vhodných byliniek, bude to tutovka. Skúste  tymian, materinu dúšku alebo rozmarín. Po tréningu to bude ideálna kombinácia. 

Podľa čínskej medicíny je dobré v zimnom období konzumovať každé ráno teplé raňajky. Určite nie jogurt z chladničky. Naopak, varené pšeno, mäsový alebo zeleninový vývar či miešané vajíčka vám rozprúdia krv a vyvolajú pocit tepla a pohody.  Rolu hrá aj oblečenie. Voľte radšej voľné a viacero vrstiev ako jeden tesný sveter. 

Toto nie!

Alebo sa pohrávate s myšlienkou na varené víno alebo punč?  Alkohol naozaj rozšíri povrchové cievy, ale problém je v tom, že telo potrebuje na udržanie tepla stiahnuté cievy. Takto si chráni teplotu telesného jadra, ktorá je dôležitejšia ako teplota pokožky. 

Ďalší mýtus sú ponožky na spanie. Paradoxne nohy v teple zabezpečia pokles telesnej teploty. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor