MENU
zdravy-zivot

A je to tu! Delta sa šíri Európou, očkovanie nestačí: Týchto 5 vecí nesmiete podceniť

Ak nedodržíte kľúčové pravidlá aj by, v auguste nás zasiahne ďalšia silná vlna.
Zdravý život

A je to tu! Delta sa šíri Európou, očkovanie nestačí: Týchto 5 vecí nesmiete podceniť

Vydýchli ste si, lebo je teplo, sucho, leto a ste očkovaní aspoň prvou dávkou? Nič z toho podľa odborníkov nemusí stačiť na to, aby sa nezopakoval čierny covidový scenár z konca minulého leta.

Kým aktuálne covidové čísla nakazených a obetí do nás vlievajú falošný pokoj, svetoví aj domáci vedci už teraz bijú na poplach a upozorňujú, že tretia „delta" vlna pandémie už nepopierateľne prebieha. Hoci v číslach sa reálne môže prejaviť až v prvý prázdninový mesiac,  a celkom určite v auguste. 

Upozornila na to nová analýza Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení, podľa ktorej  delta variant bude tvoriť 70 percent prípadov začiatkom augusta a 90 percent prípadov koncom leta.  Podľa aktuálnych čísel sa rozmáha napríklad vo Veľkej Británii, ale aj v Portugalsku, Rusku a i v našich susedných krajinách - Rakúsku, Poľsku a Česku. Potvrdené prípady sú už aj na Slovensku. Typickými obeťami delta variantu sú pritom deti a šíri sa rýchlejšie.  Podľa odborníkov sa tretej vlne už nevyhneme, no môžeme prinajmenšom zmierniť jej dosah. Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie body, ktoré treba počas leta dodržať.

Očkujte sa

Ak ste tak ešte neurobili, prihláste sa na očkovanie čím skôr. Ak sa chystáte na druhú dávku, nečakajte dlhšie ako 4 týždne v prípade vakcín od Moderny a Pfizeru a 8 týždňov v prípade AstraZenecy. Od prvého júla bude očkovanie možné aj bez registrácie u obvodného všeobecného lekára. V priemere je v EÚ dvoma dávkami zaočkovaných 29 percent populácie, na Slovensku 26 percent ľudí.Ak ste tak ešte neurobili, prihláste sa na očkovanie čím skôr. Ak sa chystáte na druhú dávku, nečakajte dlhšie ako 4 týždne v prípade vakcín od Moderny a Pfizeru a 8 týždňov v prípade AstraZenecy. Od prvého júla bude očkovanie možné aj bez registrácie u obvodného všeobecného lekára. V priemere je v EÚ dvoma dávkami zaočkovaných 29 percent populácie, na Slovensku 26 percent ľudí.
Ak ste tak ešte neurobili, prihláste sa na očkovanie čím skôr. Ak sa chystáte na druhú dávku, nečakajte dlhšie ako 4 týždne v prípade vakcín od Moderny a Pfizeru a 8 týždňov v prípade AstraZenecy. Od prvého júla bude očkovanie možné aj bez registrácie u obvodného všeobecného lekára. V priemere je v EÚ dvoma dávkami zaočkovaných 29 percent populácie, na Slovensku 26 percent ľudí.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor