MENU
zdravy-zivot

Je to len melanchólia alebo depresia? Ako sa vyznať vo vlastnom smútku?

Zimné smútky nikdy nezajedajte ani nezapíjajte.

Súvisiace témy

Zdravý život

Je to len melanchólia alebo depresia? Ako sa vyznať vo vlastnom smútku?

Zima je v plnom prúde a vás obťažuje smutnejšia nálada. Nemáte na nič chuť a ste unavení? Prečo je to tak? Kedy je to iba smútok a kedy už depresia, ktorú treba riešiť s odborníkom? 

Zimný smútok alebo depresia vás môže prekvapiť od neskorej jesene až do jari. Nie div. Je chladno, skôr sa stmieva, čo prirodzene spôsobuje útlm alebo väčšiu pasivitu. „Jedným z hlavných dôvodov výskytu tohto smútku je nedostatok  slnečného žiarenia,“ tvrdí psychologička Mgr. Dagmar Šimkovicová z Via Clinic v Bratislave. Málo slnka potom môže znížiť hladinu sérotonínu a dopamínu, čo často vedie k smútku. Zvykne ho tiež sprevádzať strata energie i záujmov, zvýšená únava a nechuť stretávať sa s ľuďmi.

Je to len melanchólia alebo depresia? Ako sa vyznať vo vlastnom smútku?Je to len melanchólia alebo depresia? Ako sa vyznať vo vlastnom smútku?

„Podobné pocity sa môžu objaviť aj po ťažkom pracovnom týždni či väčšom strese. Hoci sa vtedy cítite smutno a vyčerpane, nejedná sa o klasický zimný smútok. Za takých okolností máte dôvod na tieto pocity. Vtedy pomôže, ak si dobre oddýchnete a vyspite sa,“ hovorí psychologička. V prípade, že smútok je prítomný aj po výdatnom odpočinku, je možné, že si vás vyhliadol práve tento zimný problém. Aj keď sa necítite ideálne, mali by ste ostať aktívny, a to bez ohľadu na náladu. Práve to vám môže pomôcť.

9 utajených znakov, že máte depresiu. Smútok a plač medzi nimi nehľadajte!

„Deň si naplánujte tak, aby obsahoval činnosť, ktorú musíte vykonať, napríklad prácu. Mal by zahŕňať aj aktivity, vďaka ktorým sa udržiavate v bežnom dennom režime. Ide o prípravu jedla alebo upratovanie. Počas dňa by ste si mali vyhradiť i čas na koníčky alebo priateľov. A ešte jedna vec. Ak máte sedavú prácu, do denného režimu si určite zaraďte pohyb. Aspoň polhodinu denne. Buď sa prechádzajte so psom alebo časť cesty do práce prejdite pešo,“ radí odborníčka. 

Dokážete vstať z postele?Dokážete vstať z postele?
Dokážete vstať z postele?
Zdroj: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Keď sa nič nemení

Dobrým znamením je, ak napriek pretrvávajúcemu smútku viete vstať z postele, stretávate sa s ľuďmi a dokážete sa sústrediť na prácu. V prípade, že sa necítite stopercentne, náladu si samy ešte nezhoršujte. Skôr to berte tak, že v chladnom období vám môže byť smutnejšie. Kedy stačí vyčkať, kým zlá nálada pominie a kedy je už potrebný odborník? „Ak sa smútok opakuje alebo bez zmeny trvá dlhšie, aj 2 až 3 týždne, pričom naňho reálne neexistuje objektívny dôvod. Odborná pomoc je potrebná tiež pri pretrvávaní smutných nálad, ktoré nevie nič vylepšiť. Ani kontakt s inými ľuďmi alebo nejaká činnosť, ktorá vás dovtedy tešila. Príznakom vážneho stavu je i to, že nevládzete vstať a ste celý ubolený, hoci nie ste chorý. Zlým znamením sú aj chmúrne myšlienky v štýle, že už nikdy nebude nič lepšie a vaša existencia nemá význam, čo je už veľmi nebezpečné,“ varuje psychologička. Keby ste nad zimnou depresiou mávli rukou, váš stav by sa mohol zhoršiť. „Chvíľu sa síce budete cítiť lepšie, ale po vytriezvení to zvykne byť ešte horšie. Alkohol môže smútok dokonca znásobiť,“ upozorňuje Dagmar Šimkovicová. 

Prečítajte si aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia