MENU
zdravy-zivot

Cukrovka: Na koži a v ústach sa hlási skôr ako vám ju potvrdia

Máte častejšie kvasinkové infekcie v ústach? Hlási sa tak cukrovka!
Zdravý život

Cukrovka: Na koži a v ústach sa hlási skôr ako vám ju potvrdia

Ste smädní viac ako ostatní? Natierate sa olejom, lebo vám extrémne suchá pokožka začala praskať? Cukrovka má mnoho prejavov, v ústach i na koži.

Cukor ničí cievy i nervy. Zo začiatku to robí veľmi nenápadne a bezbolestne. Začne od tých najtenších. Kým si všimnete, že sa s vami niečo deje je už väčšinou neskoro. Diabetická neuropatia je najčastejšou komplikáciou cukrovky. Prejaviť sa môže i na pokožke. „A to najmä zníženou činnosťou kožných mazových žliaz i potivosťou kože,“ hovorí kožná lekárka MUDr. Veronika Manduchová.

Všímajte si na koži

Zhrubnutá suchá koža praská a nechce sa hojiť. Takáto rana je vstupnou bránou infekcie a môže prejsť cez podkožie a mäkké tkanivá až ku kostiam. „Pacienti so suchou kožou sa musia vyhýbať ošetrovaniu pokožky prípravkami s obsahom alkoholu a inými vysušujúcimi látkami. Pre nich nie sú vhodné ani prípravky s vysokou koncentráciou kyseliny salicylovej alebo urey,“ upozorňuje lekárka. Ak máte suchú pokožku a ste náchylnejší na kožné ochorenia, dôkladne si ošetrite aj zdanlivo zanedbateľné poranenia. „U diabetikov je zvýšený výskyt kožných infekcií s ťažším priebehom,“ potvrdzuje Manduchová častý problém diabetikov.

Číre pľuzgiere sa tvoria zvyčajne počas noci, bez jasnej príčiny, za pocitu mierneho pálenia.
MUDr. Veronika Manduchová

Ako sa ešte prejaví? Čítajte ďalej 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia