MENU
zdravy-zivot

Je špargľa vhodná pre každého a prečo vám po jej konzumácii zapácha moč?

Špargľa poteší vašu líniu i zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Je špargľa vhodná pre každého a prečo vám po jej konzumácii zapácha moč?

Hlavná sezóna špargle odštartovala. Chutnú a nízkokalorickú zeleninu sa oplatí mať na tanieri, ale niekedy to ani s jej konzumáciou netreba preháňať.

Krémová polievka, zapekaná špargľa či jej kúsky nakrájané v šaláte. Využite špargľovú sezónu naplno. 500 gramová porcia obsahuje len 440 kJ a 7,5 gramu vlákniny. Pokryje však dennú dávku vitamínu C, na 90 percent príjem vitamínu E a rovnako pokryje aj polovičnú dennú dávku vitamínov B1 a B2. Špargľu sa však oplatí servírovať aj kvôli obsahu minerálov. Organizmus poteší najmä draslík, vápnik a železo. A prečo vám po konzumácii nepríjemne páchne moč? Nie je to nebezpečný jav, za typický zápach je zodpovedný enzým, ktorý štiepi kyselinu asparagovú a pri procese sa tvoria zlúčeniny obsahujúce síru. Zápach zaznamená asi 40 percent konzumentov. 

Kto to nesmie preháňať?

Hoci výhody špargle sú neodškriepiteľné, ak máte obmedzenú funkciu obličiek alebo dlhodobo zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi, nemali by ste to s konzumáciou špargle preháňať. Za všetkým sa skrývajú puríny, ktoré sa v zelenine vyskytujú vo väčšom množstve. V tele sa rozkladajú na kyselinu močovú. Pokiaľ nie sú obličky v stopercentnom stave alebo je hladina kyseliny močovej zvýšená, hromadí sa v tele a tvoria sa malé kryštáliky. Tie sú zodpovedné za opuch a bolesť kĺbov, ktorá je charakteristická pre dnu.

Špargľa sa dá upraviť naozaj jednoducho ►


Zdroj: youtube.com/allrecipes

Otestujte čerstvosť

Pri kúpe sa poobzerajte po regionálnych produktov, čerstvosť by mala byť pri nich zaručená. Jej kvalitu odhalia aj jednoduché testy. Keď špargľu jemne potlačíte, mali by ste vidieť kvapky šťavy. Má príjemnú čerstvú vôňu a nie je kyslá. Tyčinky špargle musia byť pevné a hladké, nie zvraštené. Koniec, na ktorom sa nachádza akoby ružica, by mal byť pevný, uzavretý, v žiadnom prípade by nemal kvitnúť. V ideálnom prípade by ste mali špargľu ihneď skonzumovať. Ak však nemáte čas na jej prípravu, zabaľte ju do vlhkej utierky a pri teplote od 5 do 10 stupňov Celzia ju skladujte maximálne 2 až 3 dni. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor