Podávate si už bez obáv ruky pri pracovných stretnutiach? Stále vás v podvedomí straší otázka či je to bezpečné? Pri tomto prirodzenom úkone, ktoré sa posledné dva roky zo spoločenského života škrtlo, hrá vždy rozhodujúcu úlohu hygiena všetkých aktérov.
Treba sa mu vyhnúť?
„Riziko prenosu patogénov pri podávaní rúk je skôr nízke, teda v prípade, ak to porovnáme s rizikom prenesenie infekcie kvapôčkovou cestou,“ hovorí Peter Walger z Nemeckej spoločnosti pre nemeckú hygienu pre webový portál fitforfun.de. „Platí to najmä v letných mesiacoch, keď sa celkovo prenáša menej respiračných ochorení.“ Z návratu potrasenia rúk nemusíte mať paniku. Dvojnásobne to platí v prípade, ak budete dodržiavať základné hygienické pravidlá.
Okolo vás sú stále
Je určite iné, ak si niekto kýchne, dotkne sa sopľa alebo zakašle do rúk, sú infikované sekrétmi, ktoré obsahujú vírusy. Vtedy vzniká i riziko, že sa infekcia pri potrasení rúk prenesie. Ako istotu môžete mať vždy vo vrecku či v kabelke dezinfekčný gél a po podaní si ho nenápadne na ruky aplikovať. „Veľa patogénov, ktoré žijú na koži, vyvolajú ochorenie len vtedy, ak sa do tela dostanú inou cestou ako pri potrasení rúk, napríklad pri úraze, zranení, operácii alebo pokiaľ ich vdýchnete priamo do pľúc,“ upokojuje nemecký odborník. „Najčastejšie sa infekcie objavia po preniknutí vírusu cez sliznice do nosa a krku.“ Koronou alebo inými respiračnými ochoreniami sa nenakazíte len pri podávaní ruky.
Nezabúdajte na umývanie
Najprirodzenejšou ochranou i posilnením imunitného systému je stretnutie s patogénmi, hoci i za cenu prekonania ochorenia. A stále platí, že je dôležité, aby ste si pravidelne umývali ruky. Najmä, ak ste sa dotkli mokrej vreckovky alebo zábradlia, tyče v mestskej doprave či košíka v obchode, ktorých sa dotkli už mnohí pred vami. Namieste je i použite dezinfekčného gélu. „Po odznení pandémie nie je dôvod na to, aby ste sa podávaniu rúk vyhýbali. Práve naopak, určité množstvo kontaktu s bacilmi môže imunitný systém posilniť,“ vysvetľuje nemecký expert na vírusy prof. Dr. Franz Reichl pre stránku merkur.de. „Určite nemá zmysel žiť v absolútne sterilnom prostredí.“