MENU
zdravy-zivot

Je podávanie rúk nebezpečné alebo vám pomôže posilniť imunitu?

Treba sa po odznení pandémie obávať podávania rúk?
Zdravý život

Je podávanie rúk nebezpečné alebo vám pomôže posilniť imunitu?

Obávate sa ešte stále pri stretnutiach podať ruku na privítanie? Na čo si dávať pozor, aby ste sa zbytočne neobávali rozličných vírusov a ochorení?

Podávate si už bez obáv ruky pri pracovných stretnutiach? Stále vás v podvedomí straší otázka či je to bezpečné? Pri tomto prirodzenom úkone, ktoré sa posledné dva roky zo spoločenského života škrtlo, hrá vždy rozhodujúcu úlohu hygiena všetkých aktérov.

Treba sa mu vyhnúť?

„Riziko prenosu patogénov pri podávaní rúk je skôr nízke, teda v prípade, ak to porovnáme s rizikom prenesenie infekcie kvapôčkovou cestou,“ hovorí Peter Walger z Nemeckej spoločnosti pre nemeckú hygienu pre webový portál fitforfun.de. „Platí to najmä v letných mesiacoch, keď sa celkovo prenáša menej respiračných ochorení. Z návratu potrasenia rúk nemusíte mať paniku. Dvojnásobne to platí v prípade, ak budete dodržiavať základné hygienické pravidlá. 

Okolo vás sú stále

Je určite iné, ak si niekto kýchne, dotkne sa sopľa alebo zakašle do rúk, sú infikované sekrétmi, ktoré obsahujú vírusy. Vtedy vzniká i riziko, že sa infekcia pri potrasení rúk prenesie. Ako istotu môžete mať vždy vo vrecku či v kabelke dezinfekčný gél a po podaní si ho nenápadne na ruky aplikovať. „Veľa patogénov, ktoré žijú na koži, vyvolajú ochorenie len vtedy, ak sa do tela dostanú inou cestou ako pri potrasení rúk, napríklad pri úraze, zranení, operácii alebo pokiaľ ich vdýchnete priamo do pľúc,“ upokojuje nemecký odborník. „Najčastejšie sa infekcie objavia po preniknutí vírusu cez sliznice do nosa a krku.“ Koronou alebo inými respiračnými ochoreniami sa nenakazíte len pri podávaní ruky.

Nezabúdajte na umývanie

Najprirodzenejšou ochranou i posilnením imunitného systému je stretnutie s patogénmi, hoci i za cenu prekonania ochorenia. A stále platí, že je dôležité, aby ste si pravidelne umývali ruky. Najmä, ak ste sa dotkli mokrej vreckovky alebo zábradlia, tyče v mestskej doprave či košíka v obchode, ktorých sa dotkli už mnohí pred vami. Namieste je i použite dezinfekčného gélu. „Po odznení pandémie nie je dôvod na to, aby ste sa podávaniu rúk vyhýbali. Práve naopak, určité množstvo kontaktu s bacilmi môže imunitný systém posilniť,“ vysvetľuje nemecký expert na vírusy prof. Dr. Franz Reichl pre stránku merkur.de. „Určite nemá zmysel žiť v absolútne sterilnom prostredí.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor