MENU
zdravy-zivot

Je čas vysiať bylinky. Ktoré sa uchytia aj v črepníku?

Bylinky môžete pestovať aj na parapete.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Je čas vysiať bylinky. Ktoré sa uchytia aj v črepníku?

Bylinky vylepšia a ozdravia mnohé jedlá. Nenechajte si ujsť príležitosť vysadiť si vlastnú bylinkovú záhradku, hoci len na kuchynskom parapete. Marec a apríl sú skvelé mesiace na jej založenie.

V našich podmienkach sa dobre darí jednoročným bylinkám ako bazalka, kôpor, koriander či žerucha, aj viacročným rastlinkám ako pažítka, rozmarín, mäta alebo tymian. Dôležité je, nakoľko sú vaše okná alebo záhradka slnečné. Mnohé  bylinky potrebujú veľa slnka, no sú aj také, ktoré rastú lepšie v tieni či polotieni. Trvalky môžete vysievať, mimo obdobia mrazu, od septembra do mája. Jedno- a dvojročné rastlinky je vhodné vysádzať na jar, od marca do mája.

Mäta piepornáMäta pieporná
Mäta pieporná
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Mäta

Je takmer všeliekom, pomôže pri prechladnutí, nevoľnosti, podporuje trávenie, zlepší miešané nápoje, šaláty i smoothie, je skvelá čajovina a využijete ju aj pri príprave mäsa a rýb alebo omáčok. Záhradkári odporúčajú mätu vysádzať najlepšie v marci a apríli ako sadeničky, nepiplať sa so semienkami. Dokonca aj v záhradke je lepšie ju držať v kvetináčoch, lebo ide o invazívnu rastlinu, ktorá sa rada rozťahuje všade, kam jej to dovolíte. Lepšie jej bude na severnom alebo západnom balkóne. Mätu pravidelne strihajte, aby sa rozvetvovala a neťahala do výšky.

Tip na sirup: 20 až 50 vetvičiek mäty zalejte dvomi litrami prevarenej vychladnutej vody a pridajte šťavu z jedného citróna. V chlade lúhujte 24 hodín. Potom preceďte, pridajte dve kilá cukru, dve kávové lyžičky kyseliny citrónovej a priveďte do varu na najviac päť minút. Skladujte na chladnom mieste.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor