MENU
Zdravý život

Je čas vysiať bylinky. Ktoré sa uchytia aj v črepníku?

BazalkaBazalka
Bazalka
Zdroj: Shutterstock

Bazalka

Existuje viacero odrôd, vyšších aj nižších, preto si pri kúpe semienok premyslite, aké sú vaše možnosti pestovania. Bazalka má výrazné protizápalové a protivírusové účinky, takže pôsobí proti infekciám, má dobrý vplyv na imunitu, dodáva chuť do jedla, pomáha pri nevoľnosti, zlepšuje trávenie. Rastlinka má rada slnečné až poloslnečné stanovište a dobre sa jej darí v črepníkoch aj v záhradách. Listy bazalky sú skvelé do jedál talianskej a francúzskej kuchyne, pridávajú sa až tesne pred dovarením k rybám, do polievok, na omeletu. Používajú sa tiež do šalátov či na prípravu pesta.

Tip na pesto: Rozmixujte spolu dva poháre lístkov bazalky, 30 gramov opražených píniových orieškov a jeden strúčik cesnaku. Postupne prilievajte 60 mililitrov olivového oleja. Pridajte 30 gramov parmezánu, soľ, pár kvapiek citrónu a čierne korenie, domixujte. Skladujte krátko v chlade.

SPÄŤ
2/7
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor