MENU
zdravy-zivot

Je čas vysiať bylinky. Ktoré sa uchytia aj v črepníku?

Bylinky môžete pestovať aj na parapete.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Je čas vysiať bylinky. Ktoré sa uchytia aj v črepníku?

Bylinky vylepšia a ozdravia mnohé jedlá. Nenechajte si ujsť príležitosť vysadiť si vlastnú bylinkovú záhradku, hoci len na kuchynskom parapete. Marec a apríl sú skvelé mesiace na jej založenie.

V našich podmienkach sa dobre darí jednoročným bylinkám ako bazalka, kôpor, koriander či žerucha, aj viacročným rastlinkám ako pažítka, rozmarín, mäta alebo tymian. Dôležité je, nakoľko sú vaše okná alebo záhradka slnečné. Mnohé  bylinky potrebujú veľa slnka, no sú aj také, ktoré rastú lepšie v tieni či polotieni. Trvalky môžete vysievať, mimo obdobia mrazu, od septembra do mája. Jedno- a dvojročné rastlinky je vhodné vysádzať na jar, od marca do mája.

Mäta piepornáMäta pieporná
Mäta pieporná
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Mäta

Je takmer všeliekom, pomôže pri prechladnutí, nevoľnosti, podporuje trávenie, zlepší miešané nápoje, šaláty i smoothie, je skvelá čajovina a využijete ju aj pri príprave mäsa a rýb alebo omáčok. Záhradkári odporúčajú mätu vysádzať najlepšie v marci a apríli ako sadeničky, nepiplať sa so semienkami. Dokonca aj v záhradke je lepšie ju držať v kvetináčoch, lebo ide o invazívnu rastlinu, ktorá sa rada rozťahuje všade, kam jej to dovolíte. Lepšie jej bude na severnom alebo západnom balkóne. Mätu pravidelne strihajte, aby sa rozvetvovala a neťahala do výšky.

Tip na sirup: 20 až 50 vetvičiek mäty zalejte dvomi litrami prevarenej vychladnutej vody a pridajte šťavu z jedného citróna. V chlade lúhujte 24 hodín. Potom preceďte, pridajte dve kilá cukru, dve kávové lyžičky kyseliny citrónovej a priveďte do varu na najviac päť minút. Skladujte na chladnom mieste.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor