MENU
zdravy-zivot

Čo hovorí jazyk o vašom zdraví? Biele škvrny, hladký povrch značia tieto nedostatky

Jazyk môže hlásiť rôzne nedostatky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čo hovorí jazyk o vašom zdraví? Biele škvrny, hladký povrch značia tieto nedostatky

Jazyk, ktorý nie je ružový a nemá chuťové poháriky, nie je v poriadku. Skontrolujte ho hneď. Môže hlásiť nedostatok vitamínov, či chorobu. Prezradíme viac!

Stalo sa vám niekedy, že ste na seba v zrkadle vyplazili jazyk a to, čo ste videli sa vám veľmi nepáčilo? Zubní lekári tvrdia, že jazyk je zrkadlom tela a môže nás varovať pred chorobami. Jazyk ako prvý ukáže problém s nedostatkom vitamínov, alergie aj slabý imunitný systém či rakovina.

Biele škvrny

Biely povlak na jazyku môže značiť kvasinkovú infekciu.Biely povlak na jazyku môže značiť kvasinkovú infekciu.
Biely povlak na jazyku môže značiť kvasinkovú infekciu.
Zdroj: Shutterstock

Biele škvrny na jazyku môžu značiť plesňovú infekciu. V tele prebýva huba Candida z druhu kvasiniek, žije na koži, ale aj vo vnútri tela – v ústach, hrdle, črevách a u žien aj vo vagíne. Je neškodná, ale môže sa dostať do nerovnováhy a nekontrolovateľným rastom môže spôsobiť infekciu. Na jazyku sa objavia biele škvrny. Môže sa to stať po užívaní antibiotík, alebo iných liekov. Tie zabijú aj užitočné baktérie, ktoré držia hubu pod kontrolou, tým začne nekontrolovateľne rásť.

Príčinou ale môže byť aj chronický stres a oslabujúci imunitný systém. Okrem bielych škvŕn sa na jazyku môžu objaviť aj škvrny červené. Medzi ďalšie príznaky patria strata chuti a čuchu, bolesť pri jedle či prehĺtaní.

Orálna kandidóza sa lieči pomocou antifungálneho lieku vo forme tabletiek alebo v tekutej forme. Ochorenie nie je nákazlivé, vhodná je zvýšená hygiena jazyka.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor