MENU
zdravy-zivot

Čo hovorí jazyk o vašom zdraví? Biele škvrny, hladký povrch značia tieto nedostatky

Jazyk môže hlásiť rôzne nedostatky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čo hovorí jazyk o vašom zdraví? Biele škvrny, hladký povrch značia tieto nedostatky

Jazyk, ktorý nie je ružový a nemá chuťové poháriky, nie je v poriadku. Skontrolujte ho hneď. Môže hlásiť nedostatok vitamínov, či chorobu. Prezradíme viac!

Stalo sa vám niekedy, že ste na seba v zrkadle vyplazili jazyk a to, čo ste videli sa vám veľmi nepáčilo? Zubní lekári tvrdia, že jazyk je zrkadlom tela a môže nás varovať pred chorobami. Jazyk ako prvý ukáže problém s nedostatkom vitamínov, alergie aj slabý imunitný systém či rakovina.

Biele škvrny

Biely povlak na jazyku môže značiť kvasinkovú infekciu.Biely povlak na jazyku môže značiť kvasinkovú infekciu.
Biely povlak na jazyku môže značiť kvasinkovú infekciu.
Zdroj: Shutterstock

Biele škvrny na jazyku môžu značiť plesňovú infekciu. V tele prebýva huba Candida z druhu kvasiniek, žije na koži, ale aj vo vnútri tela – v ústach, hrdle, črevách a u žien aj vo vagíne. Je neškodná, ale môže sa dostať do nerovnováhy a nekontrolovateľným rastom môže spôsobiť infekciu. Na jazyku sa objavia biele škvrny. Môže sa to stať po užívaní antibiotík, alebo iných liekov. Tie zabijú aj užitočné baktérie, ktoré držia hubu pod kontrolou, tým začne nekontrolovateľne rásť.

Príčinou ale môže byť aj chronický stres a oslabujúci imunitný systém. Okrem bielych škvŕn sa na jazyku môžu objaviť aj škvrny červené. Medzi ďalšie príznaky patria strata chuti a čuchu, bolesť pri jedle či prehĺtaní.

Orálna kandidóza sa lieči pomocou antifungálneho lieku vo forme tabletiek alebo v tekutej forme. Ochorenie nie je nákazlivé, vhodná je zvýšená hygiena jazyka.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor