MENU
zdravy-zivot

Jarná očista organizmu. 5 byliniek pre telo a myseľ po zime

Zbavte sa toxínov či prebytočného tuku a podporte svoj metabolizmus.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Jarná očista organizmu. 5 byliniek pre telo a myseľ po zime

Očistu po dlhej zime potrebuje nielen náš domov, ale aj telo a myseľ. Bylinky sú vždy dokonalým riešením.

Jarným upratovaním svojho organizmu mu môžete pomôcť zbaviť sa nahromadeného odpadu zo zimného obdobia. Zbavte sa toxínov či prebytočného tuku a podporte svoj metabolizmus. Tieto bylinky vám s tým pomôžu.

Púpava

Nezabudnite, že všetky byliny treba zberať na čistých miestach.Nezabudnite, že všetky byliny treba zberať na čistých miestach.
Nezabudnite, že všetky byliny treba zberať na čistých miestach.
Zdroj: Canva

Pokiaľ žijete ďaleko od hustej premávky a rastliny nie sú postriekané pesticídmi alebo hnojivami, môžete si natrhať listy púpavy. Malé, mladé lístky sú menej horké a skvele sa hodia do smoothie či šalátu. Pripraviť si môžete aj čaj. Pokiaľ neznesiete jej chuť, zoženiete aj kapsule z koreňa či listu púpavy.

Púpava lekárska je diuretikum, rýchlo odstraňuje odpadové látky z tela. Detoxikuje organizmus a podporuje činnosť pečene. Je to horká bylina, stimuluje tráviaci systém, vďaka čomu trávi potravu efektívnejšie. Pôsobí močopudne, bojuje proti infekciám a pomáha v redukcii hmotnosti. Vydýchnu si aj obličky a pečeň. Listy púpavy sú plné minerálov a vitamínov.

Možno z nej pripraviť rôzne pokrmy či bezkofeínovú náhradu kávy a čierneho čaju. Najobľúbenejší je však nálev z listov či vňati, ktoré sa zberajú od jari do konca leta. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor