MENU
zdravy-zivot

Jarná lekárnička: TOP 7 domácich sirupov proti KAŠĽU. Vysoko účinné!

Uľavte podráždeným dýchacím cestám prírodnými sirupmi.

Súvisiace témy

Zdravý život

Jarná lekárnička: TOP 7 domácich sirupov proti KAŠĽU. Vysoko účinné!

Vyskúšajte overené domáce recepty na sirupy proti kašľu. Uvoľňujú hlieny, pomáhajú vykašliavaniu a prospievajú dýchacím cestám.

Predbehnite vírusy a posilnite si svoju imunitu. Siahnite po prírodných látkach, ktoré sú veľkými pomocníkmi v boji proti ochoreniam dýchacích ciest. Pripravte si doma sirup, ktorý si hravo poradí s otravným kašľom. Inšpirujte sa niektorým z receptov:

Sirup z podbeľu

Ak vás trápi suchý a dráždivý kašeľ, tou najlepšou voľnou je podbeľ liečivý. Napomáha zlepšiť stav po astme a predstavuje tiež podporu imunity. Dávajte si pozor, aby ste to s ním neprehnali, pretože táto bylina nie je vhodná na dlhodobé užívanie. Pri akútnych problémoch nepite čaj alebo sirup z podbeľu viac ako 4 až 6 týždňov vkuse.

Podbeľový sirup Podbeľový sirup
Zdroj: Instagram @cara_w._g._

Aspoň 200 podbelľových kvetov sparte v 1 l vriacej vody a nechajte v nádobe odpočívať do druhého dňa. Potom preceďte, pridajte 1 kg cukru a šťavu z 2 citrónov. Zmes za stáleho miešania pomaly varte až kým nezhustne. Ešte teplý sirup nalejte do uzatvárateľných sklenených fliaš.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor