MENU
zdravy-zivot

Na jar sa chudne najťažšie. TAKTO to môžete zmeniť

Sportswoman,Stretching,Arms,And,Relaxing,In,A,Field,After,Sport
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Na jar sa chudne najťažšie. TAKTO to môžete zmeniť

Tušili ste, že za určitých meteorologických podmienok môžete z chudnutia vyťažiť viac ako obvykle?

Málokto tuší, že aj počasie ovplyvňuje chudnutie. „Teplo alebo zima, či fúka alebo aká vysoká je vlhkosť vzduchu, to všetko celkom výrazne ovplyvňuje intenzitu, s akou naše telo spaľuje, a tiež naše chute a aktuálnu ochotu či neochotu jesť zdravo,“ prezradila popredná česká meteorologička Dagmar Honsová pre web zeny.cz. Ako presne to funguje?

Výkyvy teploty pomáhajú chudnúť

Čo sa týka spaľovania, ide v skratke o veľmi jednoduché rovnice. Pokiaľ sa vonku pohybujete v primeranej teplote okolo 20 °C, kedy vám nie je ani teplo, ani zima, ale jednoducho tak akurát, spaľujete rozhodne najmenej z celého roka. A to je práve teraz na jar. Telo totiž nemusí vydávať žiadnu energiu navyše na dorovnanie teploty s okolitým prostredím, čo inak robí, keď mrzne alebo keď panujú tropické horúčavy.

Takže teraz na jar, v čase, keď pomaly začínate plánovať chudnutie do plaviek, vás paradoxne každý spálený kilojoule stojí viac času a energie ako uprostred treskúcej zimy, kedy telo využíva tukové zásoby na zahriatie organizmu, alebo v sparnom lete, kedy sa zase zvýšenou produkciou potu ochladzuje a zabraňuje tak prehrievaniu. Meteorológia hovorí o "refrigerácii", čiže dorovnávaní teplotných výkyvov v závislosti na okolitých podmienkach.

Ženy vyťažia z počasia viac, hlavne ráno

Ak patríte k meteosenzitívnym ľuďom, podľa meteorologičky máte vyhrané. "Takíto ľudia citlivo reagujú na zmeny počasia – nielen na teplo a chlad, ale aj na striedanie atmosférického tlaku a podobne. V našej populácii je ich až 60% a väčšinu z nich tvoria ženy,“ vysvetľuje Dagmar Honsová. Záleží tiež na aktuálnom veku, čím sú ženy staršie, tým citlivejšie reagujú na počasie, a dôležité je tiež momentálne hormonálne nastavenie, napríklad v tehotenstve alebo prechode ste, čo sa vnímania počasia týka, až veľmi precitlivené. Chudnutie potom odsýpa rýchlejšie ako keď vám počasie perfektne vyhovuje. Meteorologička tiež upozorňuje, že správne načasovanie pohybu vonku tiež spraví veľa - ak sa rozhodnete cvičiť ráno, urobíte určite dobre. Než sa telo naštartuje samo o sebe, vydá na dorovnanie optimálneho tepelného komfortu zďaleka najviac energie.

V zime nula, v lete okolo 30

Ak by som mala uviesť konkrétny príklad, potom v zime sú pre chudnutie vonkajšou pohybovou aktivitou najlepšie dni, kedy sa teplota pohybuje okolo nuly a fúka čerstvý vietor, ktorý tú pocitovú teplotu smeruje do mínusových teplôt. V lete je potom pohybová aktivita účinnejšia v rozmedzí teplôt medzi 28 až 35 °C a tu miesto na veterných podmienkach záleží na vlhkosti vzduchu. Z hľadiska spaľovania je skvelé, keď vystúpi nad 60 %,“ vysvetľuje Dagmar Honsová.

Ako najlepšie chudnúť na jar?

Na jar treba sledovať poveternostné podmienky. Napríklad ak pri behaní vydržíte 20 minút pri správnej tepovej frekvencii a miernom vetre okolo 8 m/s, potom len za tento čas spálite o 50 kJ viac ako pri bezvetrí. Ale ak bežíte hodinu a vietor vystúpi na 12 m/s, potom váš výdaj kalórií stúpa každých 10 minút a nakoniec spálite v prepočte o jeden biely jogurt viac ako inokedy,“ vraví meteorologička. Ak ešte stále po zime čakáte na krajšie počasie, aby ste naštartovali pohyb a chudnutie vonku, vybehnite čím skôr! V menej ideálnych podmienkach rozbehnete spaľovanie rýchlejšie. Takže sa môžete tešiť, že sa má po príjemných dňoch zase ochladiť! Chudnutiu to len prospeje.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor