MENU
zdravy-zivot

Jana Kovalčiková: Biologické hodiny mi ešte netikajú

Jana Kovalčikova v Zdraví
Zdroj: Lýdia Czakó
Zdravý život

Jana Kovalčiková: Biologické hodiny mi ešte netikajú

Herečka Janka Kovalčikova (32) lieta po svete aj keď lietanie neznáša. Kde všade bola a čo tam robila? A ako to má s manželom?

V lete ste boli v New Yorku. Ale vy vraj lietanie dosť neznášate. Už sa to zlepšilo?

Let bol v pohode, nemali sme turbulencie, ale vychytala som spolucestujúceho predo mnou, ktorý si sklopil sedadlo tak, že by som mu mohla robiť kozmetiku. Keď som si chcela trošku sklopiť sedadlo aj ja, ten za mnou hneď kričal, že už ho bolia kolená. Takže som celý čas sedela v 90-stupňovom uhle. Letuške som povedala, že som síce najmenší človek na palube, ale aj ja sa tlačím! Keď najbližšie pôjdem za sestrou, radšej budem šetriť 20 rokov a kúpim si letenku do 1. triedy. 

Čo robí vaša sestra v New Yorku?

Je profesionálna tanečnica na dôchodku a okrem toho je na materskej. Vlani išli aj s jej talianskym manželom, s ktorým tvorila tanečný pár, do dôchodku. Tanečníci končia veľmi skoro. Teraz učia tanec a trénujú, robia „pro-am“, čo je vo svete veľmi vychytené. V tanečnom páre profesionál tancuje s amatérom, pre ktorého je to väčšinou hobby. Chodia na súťaže a je to veľmi fajn. Najstarší študent mojej sestry, Sidney, mal cez osemdesiat. Chodil dvakrát do týždňa trénovať a tancovať. Takto sa ľudia udržiavajú v kondícii. Väčšinou majú sedavé zamestnania, sú to biznismeni podnikatelia, doktori...

Naozaj ste kedysi chceli pre strach z lietania vyhľadať psychoterapeuta?

Áno, ale nakoniec na to neprišlo, pretože som išla s mamou na Jamajku a ona kúpila také letenky, že sme mali snáď 425 prestupov. Povedala mi, že som prešla procesom desenzibilizácie, toľko som vystupovala a prestupovala, že som na strach z lietania aj prestala myslieť. Ale naozaj je to omnoho lepšie ako kedysi, keď som pomaly zvracala, keď som mala nastúpiť na palubu. Bude to tým, že častejšie lietam a nejak si na to zvykám. 

Jana Kovalčíková do seriálu Dunaj, k vašim službám, dokonale zapadla.Jana Kovalčíková do seriálu Dunaj, k vašim službám, dokonale zapadla.
Jana Kovalčíková do seriálu Dunaj, k vašim službám, dokonale zapadla.
Zdroj: TV Markíza
Fotogaléria TU

Vy ste s mamičkou precestovali kus sveta?

Až tak veľa nie, ale boli sme spolu na dobrodružných cestách, na Jamajke a v Indii. 

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor