MENU
zdravy-zivot

JAHODY plné vitamínov: Prečo si ich po 60-tke dopriať aspoň za hrnček?

Fresh,Ripe,Delicious,Strawberries,In,A,White,Bowl,On,A

Súvisiace témy

Zdravý život

JAHODY plné vitamínov: Prečo si ich po 60-tke dopriať aspoň za hrnček?

Sú nielen chutné, ale aj liečivé. Nemusia sa ho obávať diabetici a dokonca ani tí, ktorí si strážia svoju hmotnosť.

Jahody sú prvým a dlho očakávaným sezónnym ovocím, pretože sú nielen chutnou, ale aj liečivou maškrtou. Najviac vitamínov obsahujú čerstvo nazbierané plody.„V čase dozrievania sa v jahodách koncentrujú významné bioaktívne látky, flavonoidy. Tie sú zodpovedné za ich červenú farbu a majú antioxidačné účinky. Jahody sú bohaté na vitamín C a organické kyseliny, ktoré takisto patria medzi antioxidanty. Podporujú imunitný systém, ochranu a regeneráciu pokožky, majú protizápalový a antibakteriálny účinok,“ vymenúva docentka Marta Habánová z Katedry výživy ľudí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

V jahodách je bohato obsiahnutá aj kyselina listová, ktorá má priaznivý účinok na krvotvorbu a rast buniek. „Pomáha zmierňovať pocit vyčerpania, únavy a významnú úlohu zohráva aj v správnom fungovaní psychiky. Dôležitá je počas tehotenstva, najmä v prvom trimestri, pretože podporuje zdravý vývoj nervovej sústavy plodu a znižuje riziko spontánneho potratu.“ vysvetľuje špecialistka.

Liečivé účinky

Cenné látky obsiahnuté v jahodách prospievajú mozgu, očiam, ale aj srdcu a cievam. Draslík pôsobí odvodňujúco a znižuje krvný tlak. V jahodách je hojne zastúpený aj mangán, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie metabolizmu, zdravie kostí a tvorbu krvi. Podporuje činnosť nervov, mozgu, tvorbu hormónov štítnej žľazy a zvyšuje libido. V porovnaní s inými druhmi ovocia majú jahody nižší glykemický index, a preto sú vhodné aj pre diabetikov. Až 90 % ich obsahu tvorí voda. Majú minimum kalórií, rýchlo zasycujú, odvodňujú telo, povzbudzujú trávenie, a tým pomáhajú pri chudnutí,“ hovorí odborníčka.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor