MENU
zdravy-zivot

Jablko nad zlato, jeho moc je obrovská

Jablká sú veľmi zdravé.
Zdroj: Sxc.hu
Zdravý život

Jablko nad zlato, jeho moc je obrovská

Ohŕňate nos nad obyčajnými jablkami a radšej siahate po exotickom ovocí? Chyba. Tieto nenápadne plody im svojou silou môžu pokojne konkurovať. Už tri jablká denne vás ochránia pred najväčšími jesennými strašiakmi – chrípkou, nachladnutím, kašľom aj horúčkou.

Jablká si môžete dopriať v rôznej podobe. Najlepšie chutia priamo zo stromu, no môžete si ich aj nasušiť do zásoby a odložiť si tak cenné vitamíny na zimu. Dajú sa spracovať aj na mušt, pričom si zachovajú rôzne cenné látky. Nič nepokazíte, ak ich využijete pri príprave koláčov a iných sladkostí. Tak nahradíte ťažké zákusky plnené tukom.

Zabudnutý zázrak

Jablká obsahujú množstvo vitamínov, minerálnych a stopových látok, ktoré nám pomáhajú udržať sa fit. Je v nich cenný provitamín A, vitamín B, kyselina listová, ktorá je dôležitá pre tehotné ženy, ako aj vitamíny C a E. Nezabudnite, že staré známe „céčko“ nás chráni pred jesennými vírusmi a posilňuje imunitu. V tomto jednoduchom ovocí sa skrýva tiež vápnik, fosfor, železo či horčík, ktoré pomáhajú kostiam. Okrem toho jablko obsahuje aj dôležitý minerál draslík, ktorý pôsobí na správnu funkčnosť obličiek a svalov. Odborníci aj preto pokladajú jablko za mimoriadne cenné ovocie, dokonca najzdravšie na svete. A to sme ešte nevymenovali všetky „zázraky“, ktoré s nami dokáže.

Telo zbaví toxínov

Za sladkú chuť jabĺk je zodpovedná fruktóza. Je to cukor, ktorý sa v tele rozkladá pomalšie a hladinu cukru v krvi tak udržuje na stabilnej úrovni. Jablká sú výnimočné tým, že obsahujú najviac pektínu zo všetkého ovocia. Pektín patrí do veľkej rodiny vlákniny a od základnej skupiny sa líši tým, že je vo vode rozpustný. Bráni rozvoju škodlivých mikroorganizmov, podporuje činnosť čriev aj vylučovanie toxínov z tela, a tak nás vlastne chráni pred rakovinou.

Zbraň proti rakovine

Jablká sú tiež plné flavonoidov a antioxidantov. Výskumníci zistili, že sú to dôležité zbrane proti rakovine. Navyše, keď budete jesť jablká, nemusíte kupovať z lekárne drahé tabletkové antioxidanty. Enzýmy v jablku priaznivo pôsobia na trávenie. Črevnú mikroflóru udržiavajú v rovnováhe a šetria náš pankreas, pretože obsahujú látky podobné inzulínu. Jablkami môžete čiastočne zahnať aj smäd. Obsahujú totiž až 85 percent vody. Nepriberiete od nich, aj keď sú veľmi sladké. Majú totiž nízky obsah ovocného cukru a málo kalórií. Takže ak máte chuť „diétovať, zostavte si jedálny lístok z jabĺk.

Odborník: Čím viac jabĺk, tým menej chorôb

„Zo všetkých dobrých vlastností, ktoré majú jablká, najviac vyzdvihujem, že obsahujú dôležitú vlákninu a že si jablkami môžeme veľmi dobre nahradiť sladkosti, teda kalorické bomby obsahujúce repný cukor. Ďalším plusom je, že jablká sú dostupné celý rok,“ hovorí Peter Minárik, odborník na zdravú výživu z Bratislavy.„Jedzte jablká, koľko vám peňaženka dovolí. Čím viac jabĺk, tým menej chorôb,“ zdôraznil Minárik.

Jablkám 10-krát áno

Už naše staré mamy vedeli, že jablko nám môže pomôcť pri mnohých zdravotných neduhoch. Moderná veda potvrdila, že „babské rady“ fungujú.

Pozrite si, kedy je dobré siahnuť po jablku.

1. Jablká pomôžu proti zápche.

2. V boji proti chrípke, nachladnutiu, kašľu aj horúčke sú tiež osožné.

3. Pri problémoch s obličkovými kameňmi a pieskom siahnite tiež po jablkách. Po týždni sa vám uľaví.

4. Lekári odporúčajú konzumovať jablká aj pri vysokom cholesterole.

5. Jablká sú dobrým liekom aj na srdce. Odvádzajú z tela prebytočnú vodu, vďaka čomu sa srdce menej namáha.

6. Máte nábeh na reumu alebo dnu? Naordinujte si povinné chrumkanie jabĺk.

7. Podľa najnovších výskumov plody jablone chránia náš mozog pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

8. Budúce mamičky jablkami znížia riziko vzniku astmy u detí.

9. Jablkami si tiež môžete podporiť krvotvorbu.

10. Ak chcete zhodiť nejaké to kilečko, pomôže vám jablčný ocot. Dokáže totiž odbúravať tuk.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor