MENU
zdravy-zivot

Inkontinecia sa dá vycvičiť: Na intímny problém má medicína prostý recept

Za cvrknutia sa nehanbite. Ak sa zveríte, váš problém bude aj problém lekára, ktorý ho vyrieši.

Súvisiace témy

Zdravý život

Inkontinecia sa dá vycvičiť: Na intímny problém má medicína prostý recept

Témou tohtoročného Týždňa inkontinencie, ktorý prebieha od 20. do 26. júna 2016, je prevencia a riešenie úniku moču pomocou rehabilitácie svalov panvového dna u žien aj u mužov.

Práve vďaka rehabilitácii sa problémy spojené s únikom moču dajú vo významnej miere ovplyvniť a v niektorých prípadoch aj úplne odstrániť.

Hlási choroby

Inkontinencia, alebo mimovoľný únik moču je symptóm, ktorý môže signalizovať viacero ochorení. Ľudia sa o tomto probléme hanbia hovoriť, spája sa s pocitom zlyhania či hygienickej nehody, o ktorej treba taktne mlčať. V dôsledku toho mnohí postihnutí týmto problémom menia celý svoj doterajší spôsob života, zriekajú sa obľúbených aktivít a izolujú sa od spoločnosti. Pritom stačí len prekonať bariéru a nájsť riešenia. „Už od roku 2008 vyhlasuje International continence society (ICS) Svetový týždeň ikontinencie. Jeho cieľom je upozorniť na závažnosť, ale aj tabuizáciu témy samovoľného úniku moču a stolice. Podľa prieskumov ICS menej ako 40 % pacientov sa zdôverí so svojim problémom lekárovi,“ hovorí Marica Laščeková, predsedníčka Občianskeho združenia InkoFórum.

Problém, ktorý sa dá riešiť

Tieto problémy ženy riešia najmä menštruačnými vložkami. Ženy tiež majú tendenciu o probléme nerozprávať. Až 34,5 % sa zatiaľ nikomu nezverilo. „Na Slovensku trpia inkontinenciou desiatky tisíc ľudí a kvôli demografickému vývoju teda starnutiu obyvateľstva bude týchto pacientov pribúdať. Hoci je to komplikácia, mali by sme sa na ňu pozerať ako na ktorýkoľvek medicínsky riešiteľný problém,“ hovorí profesor MUDr. Ján Švihra, PhD. z urologickej kliniky v Martine a predseda Odborného výboru InkoFóra. Urológ či gynekológ vedia poradiť, navyše takáto návšteva môže presne stanoviť diagnózu: či ide o problém ochabnutých svalov panvového dna, zápalový proces močového ústrojenstva či iný zdravotný problém.“ Po zistení diagnózy nasleduje liečba a odporúčania, ktorými by sa pacient mal riadiť. Niekedy pomôže nastavenie na správne cvičenie panvového dna, niekedy je nutné podstúpiť dôkladnejšiu liečbu, vždy však lekár vie odporučiť najlepší ďalší postup. V každom prípade na zvládnutie svojho problému nie sme sami.

Čítaje aj Za únik moču sa hanbiť nemusíte. Inkontinecia trápi aj mladšie ženy

Hanba sa neopláca

Azda najväčším problémom, ktorý musia riešiť pacienti v počiatočných štádiách inkontinencie, je zahanbenie. „Pacienti chodia k urológom na poslednú chvíľu, keď je už ich stav alarmujúci,“ hovorí profesor MUDr. Ján Breza, DrSc., prednosta Urologickej kliniky vo Fakultnej NsP akademika L. Dérera v Bratislave. „Pacienti si nechcú pripúšťať, že nejaký problém vôbec majú a hanbia sa. Pritom adekvátna lekárska pomoc a rady, ako postupovať, môžu významným spôsobom zvrátiť priebeh problému s únikom moču. Pacient sa musí totiž naučiť s touto poruchou zaobchádzať tak, aby mu neznepríjemňovala každodenný život.“ Hanblivosť spôsobuje, že pacienti nevyhľadajú lekára a problém s unikajúcim močom spočiatku riešia pomocou hygienických menštruačných vložiek, ktoré však nemajú ani adekvátne absorpčné vlastnosti a ani nezabraňujú zachytávaniu zápachu moču.

Rehabilitácia a cvičenie

Na liečbu však nikdy nie je neskoro a efektívne cvičenie a rehabilitácia dokážu ochabnutým svalom vrátiť svoju funkciu späť. „ V našom prípade funkcie svalov panvového dna, ktoré sa významne podieľa na udržaní moču ,“ vysvetľuje PhDr. Magdaléna Hagovská, PhD., Cert. MDT, fyzioterapeutka, ktorá pripravila brožúrku o cvičení panvového dna. Svaly panvového dna ochabujú najmä vekom, ale ich oslabenie sa môže prejaviť u žien napr. po pôrode, a u mužov po operácii prostaty. Princípom odporúčaných cvikov je posilnenie oslabeného svalstva panvového dna. Cvičenie je vhodné pri stresovej a urgentnej inkontinencii moču počiatočných štádií, ale aj v rámci prevencie pred vznikom takýchto problémov. Viac o možnostiach liečby sa dozviete počas tohtoročného týždňa v rámci informačnej kampane v ôsmich nemocniciach po Slovensku a na stránke www.inkoforum.sk.

Inkontinencia

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor