MENU
zdravy-zivot

Infarkt vás už neohrozí, ak si doprajete TÚTO pochúťku

Niektorí ľudia  majú obavy, že ich nepríjemné srdcového arytmie sú prejavom infarktu.

Súvisiace témy

Zdravý život

Infarkt vás už neohrozí, ak si doprajete TÚTO pochúťku

Čo by ste mali vedieť o infarkte myokardu?

Ide o odumretie srdcového svalu, teda myokardu v dôsledu prerušenia prívodu krvi do srdcovej tepny. Tieto tepny, ak sa zúžia alebo upchajú, zabraňujú  kyslíku a živinám prúdiť krvou do srdca, a to prestáva do niekoľkých minút fungovať.  Upchatie tepny hrozí napríklad v dôsledku trombózy, čo je najčastejšia príčina infarktu. 

Za vznikom infarktu stojí aj ukladanie lipidov, ako napríklad cholesterolu do steny tepny. Tieto metabolické zmeny nastávajú v prípade nedokrvenia buniek srdcového svalu. Bunky nie sú zásobené kyslíkom a v dôsledku toho sa v nich  hromadia produkty metabolizmu.

Aké sú rizikové faktory infarktu?

Fajčiari majú päťkrát vyššiu pravdepodobnosť náhlej smrti na infarkt myokardu ako nefajčiari.Fajčiari majú päťkrát vyššiu pravdepodobnosť náhlej smrti na infarkt myokardu ako nefajčiari.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor