MENU
zdravy-zivot

Keď sa INFARKT maskuje za bolesť brucha, potvrdí ho troponín

Nie každý cíti pri infarkte bolesť na hrudi.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Keď sa INFARKT maskuje za bolesť brucha, potvrdí ho troponín

Infarkt sa môže vopred hlásiť únavou aj poruchami spánku. Troponín môže potvrdiť, že má srdce problém a urýchlene potrebujete pomoc.

Bolesť na hrudi, ktorá vystreľuje do ľavej ruky - áno, práve tak si väčšina ľudí predstavuje infarkt, ale nie vždy dá o sebe vedieť takto jednoznačne. Často sa prejavuje veľmi nešpecificky, môže to byť únava, závraty,  intenzívna bolesť brucha v oblasti žalúdka, či pálenie záhy. Tieto príznaky sa môžu hlásiť i niekoľko mesiacov vopred a objavujú sa najmä u žien.

Pondelky sú najhoršie

Riziko srdcového infarktu je vyššie v zimných mesiacoch, častejšie ničí srdce v prvých hodinách po prebudení. Najrizikovejší je pondelok. Častejšie postihuje mužov po päťdesiatke a skôr v rodinách, kde už infarkt, srdcové chyby a ochorenia ciev poznajú. Rizikovým obdobím pre ženy je obdobie menopauzy, ohrozenejšie sú fajčiarky a obézne. Príznaky infarktu u žien a mužov sa líšia. Až 70 % žien, ktoré prekonali infarkt, trpelo už mesiace predtým nevysvetliteľnou únavou a takmer polovica poruchami spánku.

Troponín ho potvrdí

Potvrdiť, či za vaše ťažkosti môže choré srdce, stačí odber krvi. Lekár sa pri podozrení na infarkt zameria na opakované stanovenie hladiny troponínu v krvi. Troponín sa uvoľňuje z poškodeného srdcového svalu. Nakoľko je to bielkovina, špecifická len pre srdcový sval, zvýšenie jeho hladiny v krvi sa používa v diagnostike akútneho infarktu myokardu, myokarditídy, či ischemickej choroby srdca.

Pláty na cievach

Srdcový infarkt patrí k najzávažnejším ochoreniam. Upchá sa pri ňom jedna z troch hlavných ciev, cez ktoré sa do srdca dostáva okysličená krv. Cievu najčastejšie upchá krvná zrazenina, ktorá vznikne, keď praskne aterosklerotický plát. Pláty sa na cievach usádzajú dlho, vytvárajú sa najmä z nezdravej stravy – mastných, ťažkých vyprážaných jedál, ale i z alkoholu a fajčenia. Ak pridáte život bez pohybu a stresy, vrstvy plátov sa ukladajú rýchlejšie a zužujú cievy. Upchatie srdcovej tepny môže spôsobiť až smrť.

Nespleťte sa!

Ak máte zablokovanú hrudnú chrbticu, môžete mať podobné príznaky ako pri infarkte, ale vtedy bolesť vyžaruje do jedného konkrétneho miesta a je bodavá.

Vyhnite sa mu:

  • vyváženou, zdravou a pravidelnou stravou
  • pravidelným pohybom
  • regeneráciou a oddychom

Prvá pomoc

Okamžite volajte rýchlu zdravotnú pomoc – 155 alebo 112. Skúste nepanikáriť, pokoj spomaľuje smrtiacu rýchlosť infarktu. Ak máte, užite 100 mg tabletku kyseliny acetylsalicylovej a streknite pod jazyk nitroglycerín v spreji, prípadne vložte pod jazyk tabletku nitroglycerínu. Postup po piatich minútach zopakujte.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor