MENU
zdravy-zivot

Na imunitu má obrovský vplyv TOTO! Povedali by ste to?

Prekvapení?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Na imunitu má obrovský vplyv TOTO! Povedali by ste to?

Imunita je komplexný systém, ktorý náš organizmus chráni pred chorobami a infekciami. Vedeli ste však, že ju dokážete priamo ovplyvniť aj prostredníctvom trávenia?

Vaše črevá

Črevný mikrobióm má významný vplyv na imunitný systém. Črevá obsahujú obrovské množstvo mikroorganizmov, vrátane baktérií, vírusov, húb a ďalších mikrobiálnych druhov. Tieto mikroorganizmy tvoria črevnú mikroflóru a spolupracujú s naším telom v mnohých dôležitých procesoch vrátane trávenia potravy, tvorby vitamínov a posilňovania imunitného systému.

Imunita sa ukrýva vo vašich čreváchImunita sa ukrýva vo vašich črevách
Imunita sa ukrýva vo vašich črevách
Zdroj: shutterstock

Črevný mikrobióm a imunitný systém majú vzájomne prospešný vzťah. Mikroorganizmy v čreve komunikujú s bunkami imunitného systému a pomáhajú mu efektívne fungovať. Tieto mikroorganizmy podporujú produkciu prozápalových a protizápalových látok, ktoré sú dôležité pre reguláciu zápalových procesov v tele. Správna rovnováha v črevnej mikroflóre je nevyhnutná pre udržanie zdravého imunitného systému.

Počuli ste nový podcast o POLOTOVAROCH?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor