MENU
zdravy-zivot

Posilnite imunitu podľa dátumu narodenia. Čo vám zaberie najlepšie?

September patrí Pannám.
Zdroj: Profimedia
Zdravý život

Posilnite imunitu podľa dátumu narodenia. Čo vám zaberie najlepšie?

Prejedáte sa cesnakom, cibuľou či chrenom a stále vám kvapká z nosa? Možno to nie je TO, čo práve vaša imunita potrebuje!

Baran

Barani, vy máte prednostné právo variť si zázvorový čaj. Pomôže vám proti bolesti hlavy, na ktoré má vaše znamenie predispozíciu. Zázvor pomáha nielen proti virózam a ochoreniam podobným chrípke, ale aj predchádzať závažnejším chronickým zápalom. Koreň zázvoru obsahuje vitamíny A, C a B, minerálne látky a stopové prvky ako vápnik, fosfor, draslík, sodík a horčík a mnoho zlúčenín. Jednou z najzaujímavejších je zlúčenina alfa-pinen, ktorá uvoľňuje hlien v dýchacích cestách. Preto vám zázvorový čaj uľahčí vykašliavanie a jeho vôňa uvoľní zapchatý nos.

Zázvor uľahčuje ťažkosti pri nadúvaní a črevných kŕčoch.Zázvor uľahčuje ťažkosti pri nadúvaní a črevných kŕčoch.
Zázvor uľahčuje ťažkosti pri nadúvaní a črevných kŕčoch.
Zdroj: shutterstock

Pravidelne užívajte zázvor, ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi. Tento koreň zabezpečí optimálny prietok cievami a je výbornou prevenciou pred zhlukovaním krvných doštičiek a upchávaním ciev. Ak vám netrávi, pridávajte si trošku zázvoru do každého jedla. Tento koreň totiž obsahuje enzýmy, ktoré podporia trávenie a uľahčia prechod potravy žalúdkom a črevami. Pomôže vám i v prípade, že vás trápia žalúdkové vredy a črevné parazity. Uľahčuje ťažkosti pri nadúvaní a črevných kŕčoch.

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor