MENU
zdravy-zivot

Posilnite imunitu podľa dátumu narodenia. Čo vám zaberie najlepšie?

September patrí Pannám.
Zdravý život

Posilnite imunitu podľa dátumu narodenia. Čo vám zaberie najlepšie?

Prejedáte sa cesnakom, cibuľou či chrenom a stále vám kvapká z nosa? Možno to nie je TO, čo práve vaša imunita potrebuje!

Baran

Barani, vy máte prednostné právo variť si zázvorový čaj. Pomôže vám proti bolesti hlavy, na ktoré má vaše znamenie predispozíciu. Zázvor pomáha nielen proti virózam a ochoreniam podobným chrípke, ale aj predchádzať závažnejším chronickým zápalom. Koreň zázvoru obsahuje vitamíny A, C a B, minerálne látky a stopové prvky ako vápnik, fosfor, draslík, sodík a horčík a mnoho zlúčenín. Jednou z najzaujímavejších je zlúčenina alfa-pinen, ktorá uvoľňuje hlien v dýchacích cestách. Preto vám zázvorový čaj uľahčí vykašliavanie a jeho vôňa uvoľní zapchatý nos.

Zázvor uľahčuje ťažkosti pri nadúvaní a črevných kŕčoch.Zázvor uľahčuje ťažkosti pri nadúvaní a črevných kŕčoch.
Zázvor uľahčuje ťažkosti pri nadúvaní a črevných kŕčoch.
Zdroj: shutterstock

Pravidelne užívajte zázvor, ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi. Tento koreň zabezpečí optimálny prietok cievami a je výbornou prevenciou pred zhlukovaním krvných doštičiek a upchávaním ciev. Ak vám netrávi, pridávajte si trošku zázvoru do každého jedla. Tento koreň totiž obsahuje enzýmy, ktoré podporia trávenie a uľahčia prechod potravy žalúdkom a črevami. Pomôže vám i v prípade, že vás trápia žalúdkové vredy a črevné parazity. Uľahčuje ťažkosti pri nadúvaní a črevných kŕčoch.

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor