MENU
zdravy-zivot

Baktérie z vody vyvolajú zápal pľúc. Kde sa množia?

Než začnete vodu používať, nechajte ju aj pol minúty odtiecť.
Zdravý život

Baktérie z vody vyvolajú zápal pľúc. Kde sa množia?

Vraciate sa domov z dovolenky? Chystáte sa na chatu? Pozor na vodu, ktorú budete púšťať z dlhšie nepoužívaného vodovodu! V horúcom počasí sa v stojatej vode môže začať množiť nebezpečná baktéria.

Skôr, ako začnete využívať vodu z dlhšie nepoužívaného vodovodu na sprchovanie, umývanie, pitie či varenie, nechajte ju poriadne odtiecť. Mohla sa v nej namnožiť baktéria legionella, ktorá vyvoláva vážne pľúcne ochorenie.

Vdýchnete kvapôčky s baktériami

Vo veľmi malom množstve sa baktéria vyskytuje vo vode bežne. Problém nastáva až vo chvíli, keď má príležitosť sa množiť. Pre množenie legionelly je ideálna stojatá voda s teplotou v rozmedzí 20 až 45°C. Preto je ideálne zaistiť, aby voda v potrubí, ktoré dlhšie nepoužívate, nestála. Do tela človeka sa legionelly dostávajú predovšetkým dýchaním vzduchu, ktorý obsahuje drobné kvapôčky vody - aerosól s baktériami.  

Vyvolávajú dva druhy ochorení - akútne bakteriálne ochorenia vo forme legionárskej choroby alebo pontiacku horúčku. Kým pontiacka horúčka prebieha ako chrípke podobné ochorenie a odznieva bez vážnejších komplikácií aj bez liečenia, legionelóza je závažné pľúcne ochorenie s rizikom ohrozenia života. Lieči antibiotikami.

Preplachovanie nedovolí množenie baktérie

Nebezpečný aerosól sa môže vytvárať v sprchách, zvlhčovačoch vzduchu, klimatizáciách, fontánkach, preto je veľmi dôležité často ich čistiť a dezinfikovať. V menšej miere sa môže legionella množiť aj v prostredí kohútikov umývadiel a kuchynských drezov či na toaletách. Aby na týchto miestach voda nestála a netvorila vhodné prostredie na množenie baktérií, odporúča Pavel Rybka zo spoločnosti, ktorá vyrába sanitárnu techniku, zlepšovák.

Našim batériam štandardne programujeme možnosť automatického hygienického preplachu. To znamená, že u každej batérie je možné nastaviť čas na spustenie preplachu, a to od 6 do 168 hodín od jej posledného použitia. Nastaviteľná je aj doba trvania hygienického preplachu, od 30 sekúnd do 5 minút.“ Voda sa teda púšťa v stanovaných intervaloch sama a tým pádom nemá legionella šancu príliš sa rozmnožiť ani v čase, keď vodovod pre neprítomnosť osobne nepoužívate.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor