MENU
zdravy-zivot

Ideálna príloha k mäsu i zelenine. Ako pripraviť neodolateľné tzatziki?

Tzatziki vylepšia každú grilovačku.
Zdravý život

Ideálna príloha k mäsu i zelenine. Ako pripraviť neodolateľné tzatziki?

Určite ste si už pochutnali na tejto gréckej dobrote. Nemusíte ísť k moru či do reštaurácie, pokojne si môžete tzatziki pripraviť aj doma.

Hlavnou zložkou sú uhorky, takže sa oplatí využiť ich sezónu a siahnuť po domácich zdrojov. Druhou dôležitou ingredienciou je cesnak. Nechcete jesť tzatziki cez týždeň, aby ste kvôli cesnaku nerozvoniavali svojmu okoliu? Nemecký portál fuersie.de pripravil pre nadšencov dva druhy receptov, môžete si vybrať tzatziki s cesnakom či bez neho.

Potrebujeme:

 • 500 g tvarohu
 • 300 g nízkotučného jogurtu
 • 50 ml smotany
 • 2 šalátové uhorky
 • 8 až 10 strúčikov cesnaku
 • soľ a korenie

Postup:

 1. Uhorky ostrúhajte, rozpoľte a odstráňte z nich zrniečka. Potom ich nastrúhajte na pásiky a nechajte ich na papierovom obrúsku trochu vysušiť.
 2. Potom ich zmiešajte s tvarohom, smotanou a jogurtom.
 3. Strúčiky cesnaku ošúpte a nasekajte nadrobno. Premiešajte a na záver dochuťte soľou a korením. Ideálne je, ak tzatziki necháte aspoň behom dňa „odležať“.

Bez cesnaku

Chcete vyskúšať recept bez strúčikov cesnaku? Postačia menšie obmeny, ale určite vám aj táto možnosť zachutí.

Potrebujeme:

 • 500 g jogurtu
 • šalátovú uhorku, pokojne ich nahraďte aj troma klasickými uhorkami nakladačkami
 • 100 g pažítky
 • lyžičku olivového oleja
 • štipku jablčného octu
 • soľ, korenie, cukor
Tzatziki si môžete pripraviť aj bez cesnaku.Tzatziki si môžete pripraviť aj bez cesnaku.
Zdroj: Shutterstock

Postup:

 1. Uhorku ošúpte, odstráňte zrniečka, potom nastrúhajte na pásiky. Trochu osušte.
 2. Pažítku umyte a nasekajte nadrobno.
 3. Zmiešajte uhorky, pažítku a jogurt. Pridajte olej a trochu jablčného octu. Dochuťte soľou, korením a štipkou cukru.
 4. Nechajte aspoň hodinu postáť v chladničke. Tzatziki môžete servírovať tri dni.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor