MENU
zdravy-zivot

Už ich viac nevyhodíte! Zvyšky zo zeleniny využite, vyriešia zdravotné problémy

Mladé zelené lístky môžete nechať vyrásť z viacerých druhov zeleniny – mrkvy, petržlenu, rímskeho šalátu, stonkového zeleru, mladej cibuľky či póru.
Zdravý život

Už ich viac nevyhodíte! Zvyšky zo zeleniny využite, vyriešia zdravotné problémy

Odrezky zo zeleniny nemusíte vyhadzovať do odpadkového koša. Ako z nich budete mať ešte úžitok?

Chcete využiť zeleninu na sto percent a byť aj viac ekologickí? Odrezky, ktoré končia bežne v koši nevyhadzujte, ale priveďte opäť k životu. Postačí vám na to svetlo, teplo, voda a dávka trpezlivosti. Pri čistení zeleniny vrchnú časť koreňa mrkvy či petržlenu odložte. Približne dvoj- až trojcentimetrový odrezok dajte do nádoby s troškou vody a uložte na parapet okna. O pár dní sa budete tešiť voňavej vňati.

Rovnako môžete postupovať aj pri zelere. Jeho odrezok by mal mať aspoň päť centimetrov a dôležité je tiež reznú plochu občas navlhčiť, aby nevyschla. Ak budete vodu vymieňať každý deň, už po týždni by sa mali objaviť nové čerstvé výhonky.

Cibuľa a cesnak

Nezahadzujte ani cibuľu. Spodnú časť s korienkami vložte do pohára s vodou alebo zasaďte do substrátu. Na svetlom mieste vám z nej vyrastú zelené lístky. Máte v chladničke starší cesnak, ktorý začal klíčiť? Výborne! Ak ho vložíte do pohára s troškou vody, po pár dňoch si môžete pochutnať na jeho nových voňavých lístkoch.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor