MENU
zdravy-zivot

Horúčavy hrozia infarktom: Týchto pár zdravých zásad zachráni život, radia hygienici

A,Heart,Of,A,Watermelon,On,A,Woman's,Chest,Summer
Zdravý život

Horúčavy hrozia infarktom: Týchto pár zdravých zásad zachráni život, radia hygienici

Ľudia s vysokým krvným tlakom by mali byť počas horúčav obzvlášť opatrní, najmä ak si túžia leto vychutnať do sýtosti. Čo robiť a nerobiť, aby neohrozil toto leto aj vás?

Kombinácia horúčav a zlých parametrov týkajúcich sa zdravia ciev nejdú dokopy. Rýchle zmeny teplôt, klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá vám môžu spôsobiť kolaps. Preto je leto zaťažkávajúcou skúškou pre ľudí s vysokým krvným tlakom i cholesterolom. Najmä vo veku nad 65 rokov by ste mali byť počas letných horúčav obzvlášť opatrní.

Ako na sociálnej sieti upozornil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava ešte v čase minuloročných horúčav, takíto ľudia sú počas úporných teplýchdní najviac ohrození infarktom. Patríte k nim? Dajte pozor na jednu činnosť, o ktorej ste si doteraz mysleli, že vám prospeje.

RÚVZ upozornil, že ľudia so zvýšenými hodnotami krvného tlaku by mali zmeniť stravovacie návyky. „Strava má byť v letných dňoch ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere, ako v zimných mesiacoch, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok," uviedol úrad. Vyvážená a pestrá strava by mala obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín. Odborníci tiež odporúčajú vyhýbať sa jedlám a potravinám bohatým na tuky a jednoduché sacharidy.

Chcete byť „fit"?

To však nie je všetko. Počas horúcich dní by ste si mali odpustiť aj „zdravé" fitness. Mali by ste sa  vyhýbať pobytu vo voľnej prírode, na kúpaliskách a v záhradách, odporúčajú  odborníci. Horúčavy totiž zvyšujú záťaž pre srdce, tým viac ak ste na priamom slnku a ešte sa pritom namáhate. Nechajte si tieto aktivity na chladnejšie dní, keď vášmu srdcu naopak prospejú.  A nezabudnite si už po 40 pravidelne merať krvný tlak, cholesterol v krvi a strážiť hmotnosť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor