MENU
zdravy-zivot

Máte vysoký tlak? Tento zdravý návyk ochráni pred infarktom z tepla, radia hygienici

Horúčavy srdce znáša ťažko. Najmä ak sa pustíte do činnosti, ktorá mu neprospeje.
Zdravý život

Máte vysoký tlak? Tento zdravý návyk ochráni pred infarktom z tepla, radia hygienici

Ľudia s vysokým krvným tlakom by mali byť počas horúčav obzvlášť opatrní, najmä ak si túžia leto vychutnať do sýtosti. Čo robiť a nerobiť, aby neohrozil toto leto aj vás?

Kombinácia horúčav a zlých parametrov týkajúcich sa zdravia ciev nejdú dokopy. Rýchle zmeny teplôt, klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá vám môžu spôsobiť kolaps. Preto je leto zaťažkávajúcou skúškou pre ľudí s vsokým krvným tlakom i cholesterolom. Najmä vo veku nad 65 rokov by ste mali byť počas letných horúčav obzvlášť opatrní. Ako na sociálnej sieti upozornil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava, takíto ľudia sú počas úporných teplých dní najviac ohrození infarktom. Patríte k nim? Dajte pozor na jednu činnosť, o ktorej ste si doteraz mysleli, že vám prospeje.

RÚVZ radí, že by ľudia so zvýšenými hodnotami krvného tlaku mali zmeniť stravovacie návyky. „Strava má byť v letných dňoch ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere, ako v zimných mesiacoch, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok," uviedol úrad. Vyvážená a pestrá strava by mala obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín. Odborníci tiež odporúčajú vyhýbať sa jedlám a potravinám bohatým na tuky a jednoduché sacharidy.

Chcete byť „fit"?

To však nie je všetko. Počas horúcich dní by ste si mali odpustiť aj „zdravé" fitness. Mali by ste sa  vyhýbať pobytu vo voľnej prírode, na kúpaliskách a v záhradách, odporúčajú  odborníci. Horúčavy totiž zvyšujú záťaž pre srdce, tým viac ak ste na priamom slnku a ešte sa pritom namáhate. Nechajte si tieto aktivity na chladnejšie dní, keď vášmu srdcu naopak prospejú.  A nezabudnite si už po 40 pravidelne merať krvný tlak, cholesterol v krvi a strážiť hmotnosť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma vysoký tlak a mám aj astmu. Môžu diagnózy spolu súvisieť?

Artériová hypertenzia takmer u 90 % pacientov nemá jednoznačnú príčinu. Pľúcna astma je chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina je zvyčajne známa. Ukazuje sa, že súvisí so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Zápal ako príčina artériovej hypertenzie nie je na prvý pohľad zvyčajný, ale viaceré vedecké štúdie potvrdili význam mierneho chronického zápalu vo vývoji metabolického syndrómu, aterosklerózy a obezity. Vedci skúmajú viacero génov, ktoré sa vyskytujú pri oboch ochoreniach. Výsledky ich výskumov by mohli v budúcnosti byť základom na presnejšiu liečbu oboch ochorení. Neliečená alebo neuspokojivo liečená astma aj hypertenzia môžu mať po rokoch za následok poškodenie a oslabenie funkcie srdca. Nepíšete, či sa na vysoký krvný tlak liečite, ale podľa vysokých hodnôt, ktoré uvádzate, usudzujem, že nie. Čo najskôr navštívte všeobecného lekára, ktorý začne s liečbou. V prípade, že hodnoty tlaku budú napriek liečbe nevyhovujúce, pošle vás na vyšetrenie k internistovi alebo ku kardiológovi. Pretrvávanie vysokých hodnôt krvného tlaku napriek liečbe by mohlo poukazovať na sekundárnu hypertenziu, ktorú je potrebné čo najskôr potvrdiť alebo vylúčiť.

čítať viac

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor