MENU
Zdravý život

Kardiologička vysvetľuje: Prečo je voda pre vaše telo taká dôležitá?

Koľko je optimálne množstvo?

Pomer potreby tekutín závisí od veku, zdravotného stavu a fyzickej aktivity počas dňa. Vhodné je preto pravidelné prijímanie vody skôr v menších dávkach, no kratších intervaloch, plynule a po celý deň.

„Vaša strava sa z 20 - 30 % podieľa na vašej dennej potrebe tekutín. Odporúča sa piť nápoje pri jedle, pretože strava napomáha absorpcii tekutín. Pri náročných fyzických aktivitách je potrebné prispôsobiť pitný režim tak, aby nedošlo k dehydratácii. K tomu môže dochádzať väčšinou práve v letných a teplých dňoch. Pri vysokých teplotách sa odporúča pitný režim zvýšiť aj na 3 - 4 litre za deň. Denný limit by nemal presiahnuť 5 litrov, v prípade, že sa nevenujete nejakej náročnej fyzickej činnosti. V dobe zvýšeného výkonu preto správny pitný režim nikdy nepodceňujte. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ideálny príjem tekutín je 4 - 8 dcl za hodinu fyzickej aktivity,“ upozorňuje kardiologička, ktorá dáva do pozornosti fakt, že voda je základom života a správny pitný režim je alfou a omegou pre vaše zdravie a výkonnosť nielen počas športu.

„Alkohol a káva v žiadnom prípade nie sú vhodnými prostriedkami náhrady stratených tekutín. Majú močopudný, čiže diuretický účinok, to znamená, že vám z tela odvádzajú telesné tekutiny namiesto toho, aby vám pomohli ich doplniť,“ vyjadrila sa MUDr. Vaňová, EMBA. 

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor