MENU
zdravy-zivot

Kardiologička vysvetľuje: Prečo je voda pre vaše telo taká dôležitá?

Dodržujte hlavne pitný režim.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kardiologička vysvetľuje: Prečo je voda pre vaše telo taká dôležitá?

Voda je základ ľudského organizmu. Bežnou chybou je, že mnohí ľudia vyčkávajú až do momentu pocitu smädu, ktorý je už často varovným príznakom dehydratácie.

Téme sa venuje prednostka Internej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ Košice a Nemocnice v Košiciach-Šaci MUDr. Natália Vaňová, EMBA.

Prečo je pitie dôležité?

Voda tvorí viac ako 90 % krvi, 70 % svalstva a 90 % mozgu. Nachádza sa v tráviacich šťavách, v orgánoch, v lymfe a dokonca aj v kostiach. Ako jedna zo základných živín vo vašom tele, okrem iného, zaisťuje napríklad aj transport dôležitých látok a živín v organizme, stálosť vnútorného prostredia, termoreguláciu a celý rad ďalších procesov.

„Ľudia, ktorí cvičia a potia sa, výrazne strácajú tekutiny, čo je dôvod, prečo sa množstvo prijímaných tekutín zvyšuje počas cvičenia a po ňom. Množstvo straty potením závisí nielen od teploty okolia a zvolenej intenzity, ale aj od ďalších podmienok prostredia. Dôležitými faktormi sú výber oblečenia a opaľovacích krémov. Nevhodný výber oblečenia môže spôsobiť akumuláciu tepla a nedochádza k chladiacemu efektu potením. Opaľovacie krémy, ktoré dobre nepreniknú do pokožky, môžu tiež sťažiť odparovanie potu,“ vysvetlila MUDr. Natália Vaňová, EMBA, ktorá ďalej poukázala na to, že ideálne množstvo vody, ktoré by ste mali prijať v rámci dňa, je veľmi individuálne.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor