MENU
zdravy-zivot

Zdravie v hrsti? Vymenili ste sladkosti za mandle? Asi by ste mali vedieť TOTO!

Mandle potešia vaše srdce, krv i váhu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zdravie v hrsti? Vymenili ste sladkosti za mandle? Asi by ste mali vedieť TOTO!

Pochutnávate si na desiatu na keksíku alebo si na olovrant dáte slané pečivo? Siahnite radšej po mandliach, organizmus sa vám za toto rozhodnutie poďakuje.

Odborníci v tom majú jasno, mandle pozitívne vplývajú na srdcovo-cievny systém, znižujú riziko vzniku cukrovky a znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi. Navyše zlepšujú i hustotu kostí. Čo v sebe skrývajú chutné oriešky a koľko ich musíte zjesť, aby sa ich dobrý účinok prejavil na zdraví?

Chrumkajte proti stresu

Výhodou mandlí je, že obsahujú okrem nenasýtených mastných kyselín, množstvo vitamínov a minerálnych látok, napríklad horčík, vápnik, meď. Zaujímavosťou je, že pomer vápnika k horčíkuje takmer ideálny na vstrebávanie tohto protistresového minerálu. Navyše sa zapája do množstva metabolických procesov, aj tých, ktoré sú zodpovedné za kontrolu hladiny cukru. Z vitamínov vedú najmä éčko a béčka. Vitamín E ochráni telo pred voľnými radikálmi, vitamín B1 posilní nervy, čo sa dnes hodí skutočne každému. Vitamín B2 zásobuje každú bunku v tele energiou. 

Pochutnáte si a schudnete

Ideálna denná dávka mandlí je 60 gramov. Presne toto množstvo sa odrazí pozitívne aj na vašom zdraví. Množstvo štúdií navyše potvrdilo, že vďaka pravidelnej konzumácii mandlí sa vám upraví hladina zlého  cholesterolu v krvi. Odborníci sa domnievajú, že za týmto účinkom sa skrývajú polyfenoly, ktoré obsahuje hnedá šupka.

Jedzte ich nesolené a nepražené!Jedzte ich nesolené a nepražené!
Jedzte ich nesolené a nepražené!
Zdroj: Shutterstock

Mandle si doprajte bez výčitiek. Zasýtia vás bez toho, aby sa to odrazilo na vašej hmotnosti. Za pocitom sýtosti sa  skrýva nielen veľké množstvo bielkovín, ale i vláknina. Samozrejme všetky pozitívne účinky sa viažu len k mandliam, ktoré nie sú opražené, slané či inak ochutené.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor