MENU
zdravy-zivot

Aj vy si vykladáte počas jazdy nohy pred seba? Tento RTG snímok vás to odučí!

Vykladáte si nohy na palubnú dosku?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Aj vy si vykladáte počas jazdy nohy pred seba? Tento RTG snímok vás to odučí!

Opúchajú vám nohy pri dlhej ceste na sedadle spolujazdca a tak si ich radšej vyložíte pred seba na palubnú dosku? Radšej by ste to robiť nemali.

Spolujazdci, ktorí si radi vykladajú nohy pred seba chodidlami k čelnému sklu po vzhliadnutí RTG snímku zo Spojeného kráľovstva, budú mať o čom premýšľať. Zranenia, ktoré vzniknú pri zrážke auta sú totiž strašné. Röngenovú snímku po autonehode na svojom twitrovom účte zdieľal seržant Ian Price z policajného zboru Dyfed-Powys v Spojenom kráľovstve, aby ukázal, aké závažné zranenia môžu vzniknúť, ak počas jazdy máte nohy na palubnej doske a stanete sa účastníkom dopravnej nehody.

Vykladáte si nohy na palubnú dosku? Pravá noha spolujazdca bola pri náraze vymrštená z bedrovej jamky a sila nárazu bola tak silná, aby zlomila aj ľavé stehno a spôsobila prasknutie kĺbu.Vykladáte si nohy na palubnú dosku? Pravá noha spolujazdca bola pri náraze vymrštená z bedrovej jamky a sila nárazu bola tak silná, aby zlomila aj ľavé stehno a spôsobila prasknutie kĺbu.
Zdroj: Twitter/ @Ian Price

Ako vidno na snímku, pravá noha spolujazdca bola pri náraze vymrštená z bedrovej jamky a sila nárazu bola tak silná, aby zlomila aj ľavé stehno obete a spôsobila prasknutie kĺbu.

Anketa
Vykladáte si v aute nohy na palubnú dosku počas jazdy?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor