MENU
zdravy-zivot

Aj vy si vykladáte počas jazdy nohy pred seba? Tento RTG snímok vás to odučí!

Vykladáte si nohy na palubnú dosku?
Zdravý život

Aj vy si vykladáte počas jazdy nohy pred seba? Tento RTG snímok vás to odučí!

Opúchajú vám nohy pri dlhej ceste na sedadle spolujazdca a tak si ich radšej vyložíte pred seba na palubnú dosku? Radšej by ste to robiť nemali.

Spolujazdci, ktorí si radi vykladajú nohy pred seba chodidlami k čelnému sklu po vzhliadnutí RTG snímku zo Spojeného kráľovstva, budú mať o čom premýšľať. Zranenia, ktoré vzniknú pri zrážke auta sú totiž strašné. Röngenovú snímku po autonehode na svojom twitrovom účte zdieľal seržant Ian Price z policajného zboru Dyfed-Powys v Spojenom kráľovstve, aby ukázal, aké závažné zranenia môžu vzniknúť, ak počas jazdy máte nohy na palubnej doske a stanete sa účastníkom dopravnej nehody.

Vykladáte si nohy na palubnú dosku? Pravá noha spolujazdca bola pri náraze vymrštená z bedrovej jamky a sila nárazu bola tak silná, aby zlomila aj ľavé stehno a spôsobila prasknutie kĺbu.Vykladáte si nohy na palubnú dosku? Pravá noha spolujazdca bola pri náraze vymrštená z bedrovej jamky a sila nárazu bola tak silná, aby zlomila aj ľavé stehno a spôsobila prasknutie kĺbu.
Zdroj: Twitter/ @Ian Price

Ako vidno na snímku, pravá noha spolujazdca bola pri náraze vymrštená z bedrovej jamky a sila nárazu bola tak silná, aby zlomila aj ľavé stehno obete a spôsobila prasknutie kĺbu.

Anketa
Vykladáte si v aute nohy na palubnú dosku počas jazdy?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia