MENU
zdravy-zivot

Hrozivá štatistika o zdraví Slovákov: Ničí nás náš životný štýl

Máme tretí najvyšší pomer výdavkov na lieky k HDP v EÚ po Grécku a Maďarsku.
Zdravý život

Hrozivá štatistika o zdraví Slovákov: Ničí nás náš životný štýl

Holanďania považujú za starého 70-ročného človeka, Slováci už 58-ročného. Dôvodom sú zdravotné problémy. Patríme k najviac chorým národom v Európe.

Analýzu Ako Slovensko zaplatí za neliečenie zdravotníctva Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) nájdete aj na internete a  oplatí sa prečítať ju. Jej čísla sú smutné. Hoci sa dožívame zhruba rovnakého veku ako obyvatelia väčšiny krajín EÚ (za priemerom zaostávame o 3-5 rokov), máme pocit, že staroba u nás nastupuje oveľa skôr.

Dôvodom je, že s chorobami sa začíname skôr trápiť. Priemerného päťdesiatročného Európana čaká ešte 18 rokov v zdraví, Nóra dokonca 25, Slováka len 11… Slovenské ženy sú na tom najhoršie z celej EÚ! Až polovicu totiž trápia bolesti chrbta.

Ničí nás životný štýl

Viac ako trištvrte seniorov, ktorí sa dožili 65 a viac rokov, udáva dlhodobé obmedzenia v denných aktivitách! Hoci nás Maďari v mnohých negatívnych ukazovateľoch predstihli, v tomto sú aj oni o polovicu lepšie.

Choroby u Slovákov nastupujú skôr, výsledkom sú potom nielen vyššie náklady v zdravotníctve a Slovensko viditeľne zaostávajúce v zákrokoch, kde nejde o záchranu života, ale „iba“ o jeho kvalitu. Aj to je dôvod, prečo prežije slovenský päťdesiatnik tak málo rokov v zdraví.

Jednou z príčin je zlý životný štýl. Slováci stále pijú viac, ako je európsky priemer. V spotrebe tvrdého alkoholu sme porovnateľní s Ukrajinou, Ruskom či Bieloruskom. Máme jeden z najnižších príjmov ovocia a zeleniny. Aktívne starnutie je u  nás neznámy pojem. Vo vekovej skupine 45 až 64 rokov sa aktívnemu pohybu venuje denne iba desatina žien a len o niečo viac mužov. Hoci by im to pomohlo predchádzať ochoreniam srdca a ciev či rakovine.

Autori štúdie sa domnievajú, že ak máme byť aj vo vyššom veku zdravší a mať vyššiu kvalitu života, potrebujeme okrem zlepšenia prevencie zaviesť aj regulovanú spoluúčasť pacienta. Teraz ste sa možno zarazili, rovnako vás však zrejme zarazí fakt, že hoci dnes máme bezplatné zdravotníctvo, ročne dáme z vlastného vrecka na zdravotnícke tovary a služby až miliardu eur!

Najčastejší chronický problém

Bolesť chrbta a poruchy chrbtice či medzistavcových platničiek sú vôbec najčastejším chronickým problémom ľudí v ekonomicky aktívnom veku. Už vo  veku 25-34 rokov postihuje okolo 20 percent mužov i žien. Po štyridsiatke rastú tieto problémy najmä u žien – už od veku nad 55 rokov sa týkajú takmer polovice žien a viac ako tretiny mužov. Najmä tieto bolesti môžu za nízky počet rokov života v zdraví. Ich hlavnou príčinou je sedavé zamestnanie, ktoré väčšina Slovákov nekompenzuje pravidelným pohybom.

V čom sme nelichotivý TOP

Ak sa Európan dožije 65

  • Slovákovi zostávajú 4 roky života v zdraví, bez obmedzenia aktivít
  • Čechovi a Poliakovi 8
  • Nórovi 15 rokov

Máme druhý najvyšší počet návštev lekára v EÚ

  • Na Slovensku – 11,2 návštevy lekára na obyvateľa. Horšie sú na tom len Maďari.
  • Priemer v krajinách OECD 6,7
  • v EÚ 6,6

Ischemické choroby srdca

  • Zapríčiňujú 26 percent úmrtí. Je to najviac spomedzi 34 krajín OECD, až trojnásobok priemeru!
  • V rámci EÚ je na tom horšie iba Litva a v prípade mužov aj Lotyšsko.

Nádorové ochorenia
Zapríčiňujú 25 percent úmrtí. V OECD sme tak druhí najhorší, hneď po Maďarsku. Slovensko najviac prevyšuje európsky priemer práve pri tých nádorových ochoreniach, ktorým sa dá sčasti predchádzať, keďže súvisia so životným štýlom. Nádory ústnej dutiny a  hltana, hrubého čreva, konečníka, pankreasu, žalúdka…

Odvrátiteľná úmrtnosť
Výskyt predčasných úmrtí, ktoré by nemali nastať pri adekvátnej liečbe, patrí na Slovensku k najvyšším v EÚ. Po Maďarsku je druhý najhorší v rámci OECD. Najviac k tomu prispieva včasný nástup chorôb srdca a ciev.

Vysoký krvný tlak
Až 30 percent populácie SR má diagnostikovaný vysoký krvný tlak. Je to druhá najhoršia hodnota v EÚ, hneď po Maďarsku.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor