MENU
zdravy-zivot

Na Hromnice o hodinu více. Dajte zimnej depresii na frak!

Na Hromnice o hodinu více.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Na Hromnice o hodinu více. Dajte zimnej depresii na frak!

Hromnice sú sviatok, ku ktorému sa viaže množstvo pranostík. Hovorí sa o nich ako o polovici zimy, spomína sa prichádzajúca jar. Slnečného svetla pribúda, preto aj zimná depresia môže pomaly poľavovať.

Hromnice, ktoré sa každoročne slávia 2. februára, značia polovicu zimy. S týmto významným míľnikom našich predkov sa spája zrejme najviac pranostík v roku.

Je to sviatok, ktorý má korene ešte v predkresťanskej, staroslovanskej kultúre. Hromničné sviece ako súčasť očistných rituálov sa objavovali vo februári už v antickom Ríme. Zároveň je to kresťanský sviatok Deň obetovania Pána, ktorý pripadá na 40. deň po narodení Ježiša.

Sviatok svetla

Hromničné sviečkyHromničné sviečky
Hromničné sviečky
Zdroj: Shutterstock

V katolíckych kostoloch sa zapaľujú hromničné sviece, ktoré nesú úlohu ochranného charakteru v zložitých životných situáciách. Koná sa liturgia svetla ako symbol očisty a obrad požehnania hromničných sviečok. Požehnané sviečky mali ochrániť domovy pred hromami a bleskami.

Hromnice znamenajú polčas medzi zimou a prichádzajúcou jarou. Kedysi na našom území vládli silné a tuhé zimy a ľudia pomocou mnohých rituálov na Hromnice privolávali príchod tepla. Avšak, na Hromnice muselo byť zima, aby jar prišla čo najskôr a bola dobrá úroda. Naši predkovia verili, že ak na Hromnice bude teplo, jar bude studená a úroda zlá. Ale ak je silný mráz, jar je predo dvermi, leto bude pekné a úroda hojná.

Zimná depresia

Pranostika Na Hromnice o hodinu více definuje, že dni sa predlžujú a slnečného svetla je ráno aj podvečer viac. Kým na Nový rok, to bolo o slepačí krok, Na Tri krále o skok dále, teraz je to už o hodinu viac. Pre tých, čo šero a málo slnečného jasu ubíja a spôsobuje im sezónnu depresiu, je to dobrá správa.

Zimná depresia spôsobuje letargiu, podieľa sa nepriamo aj na priberaní a následne sa to zase odráža na nálade. Dopĺňanie slnečného vitamínu D nestačí vždy. Pokiaľ vás sezónna afektívna porucha známa ako zimná depresia pohlcuje, skúste zabojovať, jar sa už blíži, aj keď zima zrejme ešte nepovedala posledné slovo.

Ako bojovať so zimnou depriou nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor