MENU
zdravy-zivot

Horúčka a zimnica vedú: Toto sú vaše skúsenosti s vakcínou Astra Zeneca

Očkovanie proti chrípke má zmysel.

Súvisiace témy

Zdravý život

Horúčka a zimnica vedú: Toto sú vaše skúsenosti s vakcínou Astra Zeneca

Niečo také som ešte nezažil, klepalo sa mi celé telo. Nedokázal som sa napiť, aby som neporozlieval. Bolo to neuveriteľné, vôbec som nemal svoje telo pod kontrolou. Aj to je jedna z vašich skúseností.

Minulú nedeľu sme na webe  uverejnili článok s radami, ako si poradiť s vysokými horúčkami, ktoré sa objavujú po očkovaní Astra Zenecou. Tento článok mnohých z vás prinútil, aby ste nám napísali, ako ste očkovanie zvládli. Toto sú niektoré z vašich skúseností.

Manžel ma držal 5 minút pod vlažnou sprchou, sama som v nej stáť nedokázala. Podarilo sa nám takto zraziť teplotu na 39,5 °Celzia.
Jana N.

Jana N. (38)

Ako učiteľka som sa dala zaočkovať, hneď ako to učiteľom dovolili. Približne po siedmich hodinách som sa začala cítiť čudne. Hučalo mi v hlave a bola som celá rozhorúčená. Teplota mi stúpla na 38,2 °Celzia, dala som si vlažnú sprchu. Po polhodine som už mala 38,9 °Celzia. Užila som tabletku na zníženie teploty a na čelo som si dala studený uterák, lebo ma príšerne začala bolieť hlava a oči. Mala som pocit, že sa mi uvarí mozog. Tak som si opäť zmerala teplotu, 39,6 °Celzia. Manžel ma držal 5 minút pod vlažnou sprchou, sama som v nej stáť nedokázala. Podarilo sa nám takto zraziť teplotu na 39,5 °Celzia. O polhodinu som už mala 40 °Celzia, bola som vyčerpaná. Nadstavili sme časovač, aby som si mohla dať ďalšiu tabletku na zníženie horúčky. Manžel mi dával obklady, robil mi zábaly. Na druhý deň to pokračovalo, horúčka nechcela klesnúť. Boleli ma svaly a kĺby. K večeru druhého dňa mi začala teplota klesať a na tretí som už nemala žiadnu. Musela som si zobrať ešte dva dni voľna. Neviem si predstaviť, že by v tom čase manžel nebol doma, lebo ja som nebola schopná postarať sa o dcéru. V stredu ma čaká ďalšie očkovanie, som veľmi zvedavá ako ho zvládnem. Napriek všetkému by som to absolvovala ešte raz a vôbec nepochybujem o správnosti dať sa zaočkovať.

Stále som sa triasol, vôbec som nevedel odhadnúť, či mi pomáha, keď sa snažím zohriať. Nevedeli sme, čo máme robiť.
Milan H.

Milan H. (42)

Zaočkovať som sa išiel s kolegom, spolu sme sa prihlasovali a dostali sme termíny pár minút po sebe. On dostal horúčku asi po dvanástich hodinách, mal 38,7 °Celzia. Ja som sa cítil v tom čase fajn. Myslel som si, že mi nič nebude. Približne po 24 hodinách, som však aj ja cítil, že mi stúpla teplota. Mal som iba 37,6 °Celzia, ale začal som mať zimnicu. Niečo také som ešte nezažil, klepalo sa mi celé telo. Nedokázal som sa napiť, aby som neporozlieval. Bolo to neuveriteľné, vôbec som nemal svoje telo pod kontrolou. Prikryl  som sa dekou, paplónom svojim, manželkiným. Myslel som si, že mi to pomôže. Stále som sa triasol, vôbec som nevedel odhadnúť, či mi pomáha, keď sa snažím zohriať. Nevedeli sme, čo máme robiť. Niekoľko hodín som sa klepal. A potom som z totálnej únavy zaspal. Keď som sa o pár hodín prebudil, nič mi nebolo. Len rameno ma bolelo asi 4 dni.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor