MENU
zdravy-zivot

Skrytý spúšťač vysokého tlaku a cholesterolu: Robíte toto niekoľkokrát za deň?

Woman,Holding,Chest,Because,Of,Heart,Disease,,Heart,Attack,,Heart
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Skrytý spúšťač vysokého tlaku a cholesterolu: Robíte toto niekoľkokrát za deň?

Aj pri zachovaní vašej aktuálnej životosprávy si môžete podstatne znížiť riziko infarktu či mŕtvice, ak sa vyhnete skrytému spúšťaču.

Máte na niekoho ťažké srdce? Napríklad na šéfa, ktorý vás núti do nadčasov, či na hašterivého partnera? Buď to zmeníte, alebo sa zmierite. Chronický stres so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych príhod spája už niekoľko štúdií.

Jedna z nich, uverejnená v časopise The Lancet v roku 2017, použila snímky časti mozgu zapojenej do strachu a stresu - amygdaly a zistila súvislosti medzi stresom a epizódami ochorení srdca a ciev. „Zdá sa, že súvislosť medzi amygdalárnou aktivitou a príhodami srdcovo-cievnych ochorení je sprostredkovaná zvýšenou aktivitou kostnej drene a zápalom tepien v sérii,“ priblížili vedci.

Hormóny zvýšia tlak

Všetko sa začína v mozgovom centre strachu, amygdale, ktorá reaguje na stres aktiváciou takzvanej reakcie bojuj alebo uteč. Tým sa spúšťa uvoľňovanie hormónov, ktoré môžu časom zvýšiť hladinu telesného tuku, krvný tlak a inzulínovú rezistenciu, vysvetľujú New York Times objav vedcov pod vedením doktora Ahmeda Tawakola, ktorí sa podieľali na analýze reakcií organizmu na psychický stres. Okrem toho kaskáda týchto odpovedí spôsobuje zápal v tepnách, podporuje zrážanie krvi a zhoršuje funkciu ciev, čo všetko podporuje aterosklerózu, ochorenie tepien, ktoré je základom väčšiny infarktov a mŕtvic.

V stresovej situácii telo produkuje množstvo hormónov, ktoré dočasne zvýšia krvný tlak, spôsobia rýchlejší tlkot srdca a stiahnutie ciev. To môže byť dramatické. Keď však stres pominie, krvný tlak sa vráti do normálu. Avšak aj časté, dočasné zvýšenia krvného tlaku môžu poškodiť cievy, srdce a obličky podobne ako dlhodobo vysoký krvný tlak.

Síce neexistuje dôkaz, že stres sám o sebe spôsobuje chronický vysoký krvný tlak, ale riziko vysokého krvného tlaku, infarktu a mŕtvice môžu zvýšiť nezdravé reakcie na stres, uvádza Mayo Clinic. Predpokladá sa, že ak je telo v stave pohotovosti opakovane, fixujú sa aj nezdravé odpovede tela.

Núti vás k nezdravému

Stres môže prispievať k zlému životnému štýlu, ktorý sa už aj tak spolupodieľa na zvýšenom riziku mŕtvice či infarktu myokardu. Ak ste v strese, môžete mať tendenciu upokojovať sa najmä večer nevhodnými návykmi ako 

  • fajčenie
  • prejedanie sa
  • nedostatok fyzickej aktivity
  • neužívanie predpísaných liekov

Stres môže byť porovnateľným rizikovým faktorom pre zdravie ciev ako fajčenie, alkohol, nadváha a nedostatok fyzickej aktivity.

Ako to zmeniť? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor