MENU
zdravy-zivot

Horoskop ZDRAVIA na rok 2022: Pozor na stravu, vzťahy či covid?

Šťastný nový rok
Zdravý život

Horoskop ZDRAVIA na rok 2022: Pozor na stravu, vzťahy či covid?

Komu hrozia zlomeniny, komu chrípka a kto tento rok konečne schudne? Kým Barani si na svoju úprimnosť musia dať pozor, u Vodnárov je priam nevyhnutná.

BARAN

Začiatok roka pre vás nebude ideálny. Na každom kroku na vás bude číhať vírus alebo bacil. Nezabudnite výdatne podporovať svoju imunitu stravou. Vo vašom jedálnom lístku by sa mala objavovať cibuľa, cesnak, chren, zázvor, ale i citrusy a jablká. Snažte sa po 19.-tej hodine večernej nič nejesť. S príchodom jari vás čakajú príjemné dni. Snažte sa, čo najviac času tráviť vonku v záhradke alebo na výletoch. Ak chcete začať športovať, urobte tak od 1. apríla. Vtedy vás to neprestane baviť a vydržíte až do konca roka. Navyše schudnete, spevní sa vám telo a budete sa cítiť lepšie. V máji si dajte pozor na neuvážené reči. Nikoho nesúďte, viac počúvajte ako hovorte. Hrozia vám totiž hádky a konflikty, ktoré budete len veľmi ťažko naprávať. Jún, júl a august bude skvelý, ak zmiernite pracovné tempo. Choďte na dovolenku, výlety, turistiku, stretávajte sa s priateľmi, rodinou, grilujte najmä zeleninu a pite dostatok čistej vody. Ak sa definitívne vzdáte presladených nápojov, odrazí sa to na vašom krvnom tlaku. Ak sa v septembri a októbri vyhnete fastfoodom, vyhnete sa aj črevným problémom. Buďte veľmi opatrní v tom, čo zjete. Nekupujte ani polotovary, snažte sa variť doma z čerstvých potravín. Koniec roka sa bude niesť v pohodovom tempe, nepreháňajte to s prácou. Venujte viac času sebe.

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor