MENU
zdravy-zivot

Horoskop zdravia 2023: Váhy, pozor na znamienko a kto konečne schudne?

Horoskop zdravia a chudnutia 2023: Komu sa konečne podarí?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Horoskop zdravia 2023: Váhy, pozor na znamienko a kto konečne schudne?

Minulý rok bol mimoriadne ťažký, tento máme mnohí z nás príležitosť spraviť v živote dôležité zmeny, aby sme pripravili pôdu pre lepší a zdravší život.

Baran (21. 3. - 20. 4.)

  • Zdravie:

Začiatok roka vám dal dôvod na preusporiadanie priorít. Ak vás pobolieva hlava aj dávno po silvestrovskej noci, je to signál, že aj po dlhšej dovolenke stále nie ste oddýchnutí. Najmä dámy môžu mať za sebou fyzicky najnáročnejšie obdobie roka. Predĺžený víkend vám padne ako soľ. Doprajte si ho vždy, keď sa len trochu dá. Strávte ho osamote s knihou, precvičte si krčnú chrbticu a naučte sa dýchacie cvičenia na úľavu od migrény. Zaťažkávajúcim obdobím bude pre vás hlavne marec a apríl. 

  • Chudnutie:

Ak už máte v pláne ďalšiu rýchlu diétu, nerobte to. Skutočné chudnutie je pomalé a rozvážne. Stanovte si realistický cieľ do konca tohto roka schudnúť 10% svojej aktuálnej hmotnosti. Prestaňte počítať kalórie a nebuďte hladní. Stačí, ak bude polovica vašej porcie tvoriť ovocie alebo zelenina

  • Vzťahy:

Netlačte na ľudí, ak máte pocit, že od vás bočia alebo si nevážia, čo pre nich robíte. V prvom rade pracujte na vzťahu so samým sebou. Pomôže čas strávený v ústraní, aj dobrá psychologická literatúra. 

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor