MENU
zdravy-zivot

Oberá vás o horčík mlieko v káve a klobása v šošovicovej polievke? 

Za zvýšeným krvným tlakom môže byť nedostatok horčíka.
Zdravý život

Oberá vás o horčík mlieko v káve a klobása v šošovicovej polievke? 

Ak máte problémy so srdcom alebo žijete v strese, vaše telo spotrebuje oveľa viac horčíka ako je denné predpísané množstvo. Aj búšenie srdca je príznakom jeho nedostatku.

Dospelý človek potrebuje denne 350 miligramov horčíka, deti o sto menej. Ak športujete, máte cukrovku, vysoký tlak či problémy so srdcom, užívate antikoncepciu alebo antibiotiká, dojčíte, ste tehotná, v strese, jeho spotreba je ešte vyššia.

Ako spoznáte, že by ste mali horčík okamžite doplniť?

Ste vyčerpaní, nervózni, bezdôvodne smutní, melancholickí a niekedy až hysterickí. Môžete mať pocit, že meliete z posledného, búši vám srdce a máte pocit, že každú chvíľu dostanete infarkt a pritom by stačilo dať si oriešky, aby sa vám bolo lepšie.

Horčík je jeden z najdôležitejších prvkov v ľudskom tele:

 • Znižuje v tele napätie tým, že znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu.
 • Zbavuje nespavosti, zlepšuje spánok, predlžuje jeho dĺžku a skracuje dobu zaspávania.
 • Uvoľňuje svaly a zbavuje bolestivých kŕčov.
 • Je nevyhnutný na to, aby srdce pracovalo bez problémov a pomáha znižovať krvný tlak.
 • Zmierňuje búšenie srdca.
 • Účinkuje proti bolesti hlavy, pretože uvoľňuje stiahnuté cievy a krv v nich môže lepšie prúdiť.
 • Spolu s lecitínom a vitamínom B6 horčík vylepšuje hladinu cholesterolu.
 • Reguluje prácu štítnej žľazy.
 • Má vplyv na dobré fungovanie prostaty.
 • Diabetikom pomáha lepšie zužitkovať inzulín.
 • Pomáha nervovému systému rozniesť do buniek cukor a premeniť ho na energiu.
 • Ak chýba, nefunguje dobre ani trávenie, lebo stojí aj za pohybom čriev.

Prečo vás mlieko v káve oberá o horčík a ako ovplyvní klobáska šošovicovú polievku? Čítajte ďalej

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor