Je váš chrbát často stuhnutý, presilený či boľavý? Môže za to zlá životospráva, málo pohybu a dlhodobo nezmenené návyky sedenia pri počítači. Poradíme vám, ako sa tejto bolesti vyhnúť?
Krátke prestávky
Ak trávite osemhodinovú pracovnú dobu iba v sede za počítačom, navyše na nevhodnej stoličke, nie je sa čo diviť, že vaše telo bude stuhnuté a časom sa dostaví aj bolesť chrbta. Počas práce by ste si mali robiť pravidelne prestávky, ideálne raz za hodinu asi na 5 minút. Počas nich sa prejdite alebo ponaťahujte.
Skvelou prevenciou pred bolesťou chrbta sú aj dychové cvičenia do brucha, ktoré zlepšujú brušnú peristaltiku. Aj tá môže mať na chrbát veľký vplyv. Nemenej dôležitá je aj vaša strava. Dychové cvičenia sa nevykonávajú dobre s plným žalúdkom, preto je vhodné jesť počas dňa v menších porciách a častejšie. Uprednostňujte ľahšiu stravu, ktorá zabráni aj únave pri trávení. Okrem dychových cvičení sú vhodné aj rotačné cviky, ktoré pomáhajú chrbtici a vyrovnávajú dysbalanc pri sedení pri počítači. A určite nezabúdajte ani na horné končatiny, aj tie občas celé rozhýbte.
Sedavé zamestnanie môže v extrémnych prípadoch viesť až k degeneratívnym zmenám chrbtice, chronickým bolestiam alebo aj problémom s trávením. Pre mnohých je bolesť chrbta bežnou súčasťou života. To je ale zle. Na bolesť si nezvykajte. Vhodnou a skorú prevenciou viete mnohým nepríjemným a zábvažným problémom zabrániť.
5 tipov pre zdravšie sedenie
- Výška dosky stola, za ktorým pracujete by mala byť od 72 do 78 centimetrov. Výšku si vždy vyberajte tak, aby lakte zvierali pravý uhol a doska stola vás netlačila do predlaktia.
- Na stole by ste mali mať dostatok miesta pre monitor aj klávesnicu. Myslite na to, že vzdialenosť obrazovky od tváre by mala byť od 50 do 70 centimetrov. Rozmery dosky stola by sa mali pohybovať od 80 do 100 centimetrov.
- Horný okraj obrazovky monitora by ste mali mať vo výške očí, aby ste sa nehrbili a k počítaču sa nemuseli skláňať.
- Ak chete predísť zápalom karpálnych tunelov alebo poruchám obehového systému, zvážte podpierky pre kĺby. Pre správne uchopenie myši bude stačiť gélová podložka, pre nohy zase slúžia ergonomická opierka chodidiel, ktorá zaistí správny uhol kolien.
- Veľmi dôležitou súčasťou ergonomického sedenie pri práci je správne vybraná stolička. Mala by umožňovať dynamické sedenie, prispôsobiť sa pohybom tela a podoprieť chrbticu na správnych miestach.