MENU
zdravy-zivot

Hojí, čistí aj lieči: Na čo sa vám zíde tea tree olej?

Tea tree olej pôsobí nenápadne, no skrýva v sebe ohromné liečivé účinky.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Hojí, čistí aj lieči: Na čo sa vám zíde tea tree olej?

Až sa nabudúce vydáte do lekárne, nezabudnite pridať tea tree olej hneď na prvé miesto zoznamu. Vďaka schopnosti liečiť všetko od popŕhlenia po akné je tento olej takmer zázračný, dokonca aj medzi prírodnými prostriedkami.

Austrálsky rastlinný extrakt tea tree, teda olej z čajovníka, pôsobí antibakteriálne a antimikrobiálne. Okrem liečivých schopností je skvelý aj na čistenie cvičebných pomôcok, napríklad aj podložky na jogu. Chcete poznať tri dôvody, prečo by mal byť tento výkonný olej hviezdou každej lekárničky?

Hojí rany a popáleniny

Tea tree lej je prírodné antiseptikum, čo znamená, že môže byť použitý na liečbu rán a popálenín. Hoci zatiaľ chýbajú väčšie klinické štúdie, tie menšie zistili, že tea tree olej možno použiť pre liečenie rán a bakteriálnych infekcií, o čom domorodí obyvatelia Austrálie vedeli celé roky. Skúste použiť malé množstvo oleja tea tree na rezné rany po žiletke, ale aj drobné rany z kuchyne a dokonca aj spáleniny od slnka. Ak sa bojíte, že je tea tree olej príliš silný, môžete ho zriediť s trochou vody.

Čistiace účinky

Tea tree olej je známy pre svoju schopnosť čistiť pleť. V skutočnosti jedna štúdia zistila, že gél z tea tree oleja poskytuje podobné výsledky ako 5% benzoyl peroxid. Aj keď asi nedokáže vyliečiť vážne prípady akné, je to skvelá alternatíva pleťovej kozmetiky, ktorá obsahuje alkohol a chemikálie. Tea tree vám nepochybne pomôže vyriešiť nepríjemnosti s jednou alebo dvomi malými vyrážkami.

Lieči pleseň nôh

Čajovník vám pomôže vyliečiť problémy s chodidlami. Je známy svojim pôsobením proti plesniam, zmierňuje príznaky mykózy nôh, vrátane zápalu, svrbenia a pálenia. Ak sa chcete úplne zbaviť infekcie, použite silnejší tea tree olej (25% alebo 50%), ktoré určite zafungujú najlepšie. Môžete ho tiež použiť na boj proti infekcii nechtov. Liečba síce bude nejaký čas trvať, ale použitie tea tree oleja dvakrát denne po dobu šiestich mesiacov, môže infekciu nechtov na nohách úplne vyliečiť a zlepší celkový vzhľad nechtov.

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor