MENU
zdravy-zivot

Hmmm, toto je chuť detstva! Rady a tipy ako piecť s kváskom

Kváskové pečivo je ľahko stráviteľné, zdravšie, sýtejšie a chutnejšie.
Zdravý život

Hmmm, toto je chuť detstva! Rady a tipy ako piecť s kváskom

Nielen chlieb, ale aj rožky a buchtičky môžu byť zdravšie, ľahšie stráviteľné a plné prospešných baktérií. Doprajte aj svojim potomkom tú pravú vôňu a chuť detstva.

Na jedle sa nemá šetriť. Najmä nie na tom zdravom. Paradoxne, práve stúpajúce ceny potravín naštartovali Natáliu Žúrekovú ozdraviť rodinné stravovanie. „Bolo po Novom roku. Prišla som do pekárne, rožky boli zase drahšie, menšie, a keď som ich priniesla domov a natrela na raňajky, pri žutí ma rozbolela sánka,“ spomína na moment, keď sa jej v hlave vynorila spomienka na babkin chrumkavý a vláčny kukuričný chlebík. Natália neváhala. Z múky a vody si založila kvások a po dvoch týždňoch začala piecť novú históriu rodiny.

Hmmm, toto je chuť detstva! Rady a tipy ako piecť s kváskomHmmm, toto je chuť detstva! Rady a tipy ako piecť s kváskom
Zdroj: Instagram/ @chutodnaty

Foto: Instagram/ @chutodnaty

4 NAJ výhody. To sa oplatí!

  1. Kváskové pečivo je chutnejšie, nadýchanejšie, rovnomerne prepečené a zdravo jednoduché – len z troch ingrediencií.
  2. Kvások je zdravší, lebo je ľahšie stráviteľný, nenafukuje z neho, neprekysľuje organizmus a nerozvracia črevnú mikroflóru. Čistí krv, ma priaznivý vplyv na akné a znižuje výskyt mykóz.
  3. Kvások je produkt fermentácie, pomalého kvasenia, pri ktorom vznikajú prospešné baktérie a bielkoviny, ktoré telo dokáže využiť na rozdiel od kvasnicového kysnutia.
  4. Kváskové pečivo sa nekazí a nielen preto, lebo to nestihne. Päť dní vám však zaručene vydrží chutné.

Tri veci stačia

Začala chlebom. Múka, voda, soľ. Bez soli sa vraj chlebík upiecť nedá, hoci Natália ňou zdravo šetrí. „Nie je to nič zložité, ale až ten ôsmy bochník bol taký, ako mal byť. Aj tie predtým chutili dobre, ale boli málo vykysnuté a praskali alebo sa roztiekli na placku,“ priznáva sa k jedinému nejedlému bochníku. „Našu rascu som nahradila rímskou. Deťom som to ani neskúšala dať, muž chcel byť hrdina, ale nie som si istá, či ten chlieb neodmietli aj mamine sliepky,“ smeje sa tridsiatnička, ktorej bolo ľúto chlebík vyhodiť.

RECEPTY: 

3 recepty na poctivé kváskové chlebíky 
► Domáce kváskové žemle pre ľahké trávenie
 Pizza, ktorá nenafukuje. Ľahká, kvásková, aj pre bezlepkáčov

Už sú to dva roky. Pšeničnú múku nahradila a pomiešala s inými, aj s celozrnnými. Kváskov má viacero, najmenej náročný je vraj ten ražný. „Stačí ho nakŕmiť raz za týždeň, ostatné sú ‚hladné‘ aj každý tretí, štvrtý deň. Dodá chlebovú chuť, a keď chcem piecť rožky alebo buchtičky, len ho ‚prikŕmim‘ špaldovou múkou a kvások sa premení na ‚koláčový‘.“

Ako to robíš?

Rožky vraj nie sú o nič zložitejšie. Do cesta pridá Natália len tuk, najčastejšie nesolenú bravčovú masť. Presne tak, ako to robila jej babka. Potom kúsky cesta rozvaľká do trojrohej šatky, zvinie ju, naposledy nechá nakysnúť, pokropí vodou a upečie tie najlepšie raňajky na svete. S domácou rybacou alebo avokádovou nátierkou. 

RECEPT s FOTOpostupom ►Nebíčko v papuľke. Poctivé domáce kváskové rožteky

„Pokojne si ich dáme aj ne večeru. Odkedy kváskujem, schudla som. Hoci sa najem aj o pol noci,“ chváli sa a skúsenosti potvrdzujú, že kváskové pečivo zasýti rýchlejšie a spoľahlivejšie než kvasnicové. Preto ho zjete menej.

Aj keď dukátových buchtičiek s domácim pudingom sa nedá dojesť! „Do cesta na buchty dám ešte žĺtok, masť niekedy nahradím maslom a časť vody mliekom,“ prezrádza jednoduché tajomstvo, ktoré od nej mnohí mámia. Až si založila vlastný blog Chuť od Naty a kváskové pečie naozaj všetko. „Dcéra za mnou prišla a opýtala, či aj bábovka môže byť kvásková. Tak sme ju upiekli,“ chváli mama jednu z troch svojich najväčších pomocníčok – svojich troch detí. Teší ju, že im poctivou domácou stravou bez konzervantov a farbív znižuje riziko všemožných zdravotných problémov.

RECEPT s FOTOpostupom ►Kváskové buchtičky s domácim vanilkovým pudingom

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia