MENU
zdravy-zivot

Hlieny ako detektor: Farba a hustota prezradí závažnosť ochorenia

Kontrola vreckovky pohľadom vám môže napovedať, či už nádcha odchádza.
Zdravý život

Hlieny ako detektor: Farba a hustota prezradí závažnosť ochorenia

Smrkáte či vykašliavate zelené, hnedé, červené alebo žlté hlieny? Ich farba signalizuje, či vás prepadla bakteriálna alebo vírusová nákaza a ako sa vyvíja.

Výtok z nosa alebo vykašliavanie hlienov signalizuje, že váš organizmus bojuje s infekciou a snaží sa jej zbaviť. „Farba hlienov môže odhaliť, nakoľko je infekcia závažná,“ zvrdí všeobecná lekárka Dr. Sarah Brewerová. „Ak sú silno zafarbené do zelena alebo hneda, prípadne ak majú prímes krvi, mali by ste čím skôr zájsť za vašim lekárom,“ odporúča.

Čo vám chce telo povedať

Priehľadný a tekutý hlien má svoju ochrannú funkciu. Chráni dýchacie cesty, zachytáva drobné čiastočky vo vdychovanom vzduchu ako alergény, prach, špinky, aby sa nedostali do pľúc. Obsahuje aj protilátky a imunitné bunky, ktoré pomáhajú bojovať s infekciami. No ak sa začne tvoriť vo väčšej miere, niečo nie je v poriadku.

BIELY

Vaše sliznice sú zdurené a hlien sa nemôže pohybovať cez dýchacie cesty, respektíve nos, svojim bežným tempom. Vykašliavanie bieleho hlienu môže znamenať, že máte infekciu horných dýchacích ciest – prechladnutie, alebo alergiu, ktorá spôsobuje prekrvenie dutín.

ŽLTÝ alebo ZELENÝ

Ak má hustú konzistenciu a je tmavý, naznačuje to, že máte vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Môžete mať chytené prínosové dutiny alebo dolné dýchacie cesty, ak sople aj vykašliavate. Žltá alebo aj zelená farba hlienu znamená, že vaše biele krvinky bojujú s infekciou. „U zdravých ľudí sa pri žltých či zelených hlienoch jedná o vírusovú infekciu. U fajčiarov s chronickým pľúcnym ochorením môže ísť skôr o infekciu, na ktorú budú potrebovať antibiotiká,“ uvádza Dr. Ash Husain, pľúcny lekár z nemocnice v Hertfordshire. 

Zázračný nápoj proti viróze? Máte ho doma. V tomto môže nahradiť aj lieky

RUŽOVÝ alebo ČERVENÝ

Pri tejto farbe to môže byť vážnejšie a určite by ste mali zájsť hneď k lekárovi. Najmä, ak nemáte nádchu, ale trpíte dlhotrvajúcim kašľom. Môže ísť tiež o vodu na pľúcach. Menej alarmujúci je červenkavý hlien v prípade, že máte poriadnu nádchu a dráždi vás kašeľ. Neustálym smrkaním či kašľaním ste si mohli podráždiť nos alebo horné dýchacie cesty.

HNEDÝ

Ak ste fajčiar, je táto farba pravdepodobnejšia. Hnedé sfarbenie hlienov môže spôsobiť zaschnutá krv z nosa, ak ste si v ňom špárali alebo ste sa museli pre nádchu veľa smrkať. Alebo ide o zachytené čiastočky v dýchacích cestách zo znečisteného ovzdušia.

ČIERNY

Vo všeobecnosti platí – čím tmavší hlien, tým väčší dôvod na znepokojenie. Čierny hlien síce môže spôsobiť prach, no mohlo by ísť aj o plesňový či bakteriálny zápal pľúc. Na každý pád by ste to mali skonzultovať s vaším všeobecným lekárom. 

Vitamín C a zinok: Bomba proti chrípke? Len to neprežeňte!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor