MENU
zdravy-zivot

Hlavné jedlo alebo len pochúťka. Špenátový koláč so syrom vám bude chutiť

Pripravte si slaný špenátový koláč.
Zdroj: Ilustračné foto: Shutterstock
Zdravý život

Hlavné jedlo alebo len pochúťka. Špenátový koláč so syrom vám bude chutiť

Prečo čakať s koláčom na víkend? Pripravte si slaný dezert už teraz. Pečenie nemusí byť len sladké. Vyskúšajte recept redakcie Dobré jedlo.

Prípravu, ktorá vám zaberie čosi vyše polhodiny, zvládnete aj v prípade, ak ste v pečení začiatočník. Výsledok môžete využiť dvojakým spôsobom. Špenátový koláč vám nemusí poslúžiť len ako dezert, pokojne si ho môžete dať aj na obed ako hlavné jedlo.

Potrebujeme na cesto:

  • 250 g polotučného tvarohu
  • 200 g hladkej špaldovej múky
  • 2 ks žĺtky
  • 1 lyžicu prášku do pečiva
  • 1 lyžicu oleja
  • štipku soli

Potrebujeme na plnku:

  • 300 g špenátu
  • 60 g kozieho syra
  • 2 ks strúčiky cesnaku
  • 2 ks jarné cibuľky
  • 2 ks bielky
  • soľ
  • mleté čierne korenie

Postup:

  1. Vo väčšej mise vyšľaháme žĺtky, vmiešame tvaroh a štipku soli. Múku zmiešame s práškom do pečiva a postupne pridáme k tvarohu. Nakoniec vmiešame olej a zapracujeme cesto.
  2. Špenátové listy sparíme horúcou vodou a prebytočnú vodu vytlačíme. Cesnak a cibuľu najemno nakrájame zmiešame so špenátom, syrom, dochutíme soľou a korením.
  3. Cesto rozvaľkáme a rozložíme do formy vymazanej maslo a vysypanej strúhankou. Na cesto rozotrieme špenátovú zmes a všetko zakryjeme snehom z bielkov. Pečieme do zlatista v rúre pri teplote 180 °C zhruba 30 minút.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor